След краткотрайното застудяване през изтеклия 7-дневен период през следващия агрометеорологичните условия ще претърпят съществена промяна, се посочва в последната седмична прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева. До края на 2-ата и началото на 3-ата 10-дневка на ноември те ще се определят от средноденонощни температури над климатичните норми и над биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури
През периода съществени валежи и промяна в нивата на есенните влагозапаси не се очаква. Падналите валежите през изтеклия 7-дневен период са неравномерно разпределени. На много места в северозападните райони, в Горнотракийската низина и в крайните южни части на страната са регистрирани валежи под 10-12 литра на квадратен метър – крайно недостатъчни за преодоляване недостига на влага при есенните житни култури. В част от източните райони (Разград, Русе, Силистра, Сливен, Карнобат) паднаха значителни валежи – над 25-30 литра на квадратен метър. Там настъпи подобрение на влагозапасите в горните почвени слоеве и на условията за вегетация на есенните посеви.
През следващия 7-дневен период при пшеницата ще се наблюдават различни фази – покълване, поникване (агростанциите: Кнежа, Николаево, Казанлък, Пловдив, Хасково, Ямбол) и формиране на 1-2 и 3 лист (Новачене). Различията във фенологичното състояние на есенните житни култури са вследствие от продължителното засушаване и закъснелите сеитби.
През периода условията ще бъдат подходящи за засаждане на овошки и за провеждане на фитосанитарни дейности при овощните култури.