Начало » Новини » Света
07.11.2024 г.

Приходите на Русия от земеделски продукти достигнаха 43,5 млрд. долара

Производството на аграрни продукти да се увеличи с 25%
Приходите на Русия от земеделски продукти достигнаха 43,5 млрд. долара

Вицепремиерът на Русия Дмитрий Патрушев по време на лекцията „Агропромишленият комплекс: вчера, днес, утре“  обобщи развитието на селскотостопанство в Русия от 1999 година до наши дни. Патрушев посочи и новите цели на Русия в областта на земеделието и животновъдството.

Патрушев посочи, че през 1999 г. започна нова ера на агропромишления комплекс на Русия. За това спомогнаха вниманието към отрасъла от страна на ръководството на страната и активният диалог с неговите представители, както и нарастващата държавна подкрепа. Ако през 1999 г. финансирането е било около 9 млрд. рубли, то през 2006 г. за отрасъла са били отпуснати около 48 млрд. рубли. През 2013 г. - почти 200 млрд. рубли, а през тази година 2024 - повече от половин трилион.

Най-важният етап е стартирането на първия национален проект в областта на селското стопанство през 2006 г. Впоследствие той е трансформиран в държавна програма.

Ръстът на производството е очевиден. Например през 2008 г. за първи път в съвременна Русия бяха прибрани повече от 100 милиона тона зърно. Производството на месо се е увеличило с 30 % през първото десетилетие на XXI век. Към края на 90-те години на ХХ век агропромишленият комплекс като цяло вече задоволява вътрешните нужди на страната, но запазваше вниманието и подкрепата на държавата. През 2010 г. за първи път е одобрена Доктрината за продоволствена сигурност. През годините тя е допълвана с нови задачи и в момента е основният документ на отрасъла.

„Стъпката, направена през 2014 г. в посока на вътрешното производство, позволи на аграрно-промишления комплекс да се превърне в двигател на икономиката. Здравословният протекционизъм от страна на държавата създаде благоприятни условия за предприемачите. Финансирането на аграрно-промишления комплекс се увеличи забележимо. Бяха разработени нови механизми за подпомагане. Те бяха предоставени както на големите, така и на малките предприятия. Тогава страната научи за активното заместване на вноса, т.е. за преориентирането на пазара към местни стоки. Цели области на селското стопанство направиха рязък скок“, каза Дмитрий Патрушев.

Системните мерки за държавна подкрепа помогнаха да се развият дори онези области, които изискваха големи капиталовложения и отнемаха много време, за да се изплатят.

Като един от най-ярките примери за заместване на вноса Дмитрий Патрушев посочи производството на сирене. Производството беше изградено практически от нулата и днес Русия заема второ място в света в този сегмент. Производството на говеждо месо от специални месни породи получи нов тласък.

„Нашите храни се купуват от около 160 държави. В края на миналата година приходите на Русия от износ на агропромишлени продукти достигнаха 43,5 млрд. долара. А ако измерваме обема на износа в тонаж, ние сме третият доставчик на храни в света. Миналата година обемът на доставките надхвърли 100 млн. тона“, каза вицепремиерът.

По разпореждане на президента от 2020 г. Министерството на земеделието и регионите в рамките на държавната програма „Интегрирано развитие на селските райони“ създават модерен облик на селските райони - нови къщи, болници, спортни съоръжения, образователни институции, културни домове, пътища, транспортни връзки, достъпни социални услуги и интернет.

Според вицепремиера индустрията уверено върви напред. Президентът е поставил нови задачи през 2024 г. - до 2030 г. производството да се увеличи с 25%, за 6 години износът да достигне 55 млрд. долара. А също така - постигане на аграрен суверенитет.

„От 2025 г. ще имаме нов национален проект „Технологично осигуряване на продоволствената сигурност“. Неговите дейности ще засегнат най-важните области. Това са селекция, генетика на растенията и животните, биотехнологии, ветеринарни лекарства, селскостопански машини и оборудване“, каза Дмитрий Патрушев.

Според вицепремиера през следващите години е необходимо да се достигне ново ниво на самозадоволяване със семена от всички основни култури. Земеделските производители са напълно обезпечени със собствени сортове зърнени култури. При другите култури обаче трябва да се направи пробив. Активна работа в тази насока извършват местните учени съвместно с бизнеса. Те си сътрудничат и при провеждането на изследвания, насочени към повишаване на продуктивността на животните.

Друго важно направление е формирането на биотехнологии, т.е. производството на аминокиселини и органични киселини, ензими, витамини, нишестета и ветеринарни лекарства. От миналата година започнаха да функционират агробиотехнологични паркове, които развиват производството на биотехнологични продукти.

Предвид мащаба на задачите, които стоят пред индустрията, е необходимо да се осигури качествено обучение на кадрите, каза Дмитрий Патрушев. Днес това се прави от 57 университета. 

Приходите на Русия от земеделски продукти достигнаха 43,5 млрд. долара
429
 

Последни материали
Виж
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Интервю с отложено действие
Христанов: Преди 3 години България доказа пред ЕС, че не сме държава-субсидиевъд
Производството на аграрни продукти да се увеличи с 25%
Приходите на Русия от земеделски продукти достигнаха 43,5 млрд. долара
Решения на Министерския съвет
Картата на регионалните помощи ще осигури с 10 на сто по-голямо финансиране за 11 общини
Цената расте спрямо предишния търг, но остава под договорената в Египет
Йордания пак закупи само половината от планираната хлебна пшеница
Свързани материали
Виж
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
До 12 ноември
Само седмица да се запознаете с насоките при кандидатстване за млади, малки и нови фермери
Предстоящо
Безплатни онлайн обучения за фермери до края на годината
Предстоящо
На 31 октомври фермерският пазар в Ямбол отбелязва две години
Форум в Букурещ
Българският фермерски съюз ни представлява пред Конгреса на европейските земеделци
Словашка фермерка получи 18 месеца затвор за измама с лозя и овошки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини