През следващия 7-дневен период агрометеорологичните условия ще се определят от относително сухо време и температури, близки до обичайните за края на октомври, се посочва в последната седмична прогноза на агрометеоролога от Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ) Дукена Жолева. През периода засушаването в по-голямата част от страната ще се задълбочава и ще възпрепятства сеитбата на житните култури и нормалното протичане на началните фази от вегетацията на засетите есенници. На места в северозападните и южните райони отсъства продуктивна влага в 50-сантиметровия почвен слой, а в 100-сантиметровия нивото на влагозапасите е много ниско – под 50% от пределната полска влажност (ППВ) (агростанциите Кнежа, Бъзовец, Кюстендил, Сандански, Пловдив, Пазарджик, Чирпан). Сравнително добри, над 75% от ППВ, са почвените влагозапаси в 50 и 100-сантиметровия слой на места в Източна България (Силистра, Добрич, Долни Чифлик, Ямбол), където през първата половина от есента са регистрирани валежи със стопанско значение.
До края на октомври в по-голямата част от полските райони ограничаващ фактор за развитието на есенните посеви остава недостигът на почвена влага. През периода при засетите през първата половина на октомври посеви с есенни житни култури ще се наблюдават фазите поникване и начално листообразуване. В крайните южни райони (агростанция Любимец) сушата ще постави под въпрос оцеляването на част от покълналите посеви.
В края на октомври условията ще бъдат подходящи за прибиране на реколтата от есенно-зимните сортове овошки. Третата 10-дневка на октомври е препоръчителен срок за засаждане на касис и малини.