Докато в България бавят изплащането дори на украинската помощ, в Румъния имат готовност да платят първата вноска от директните плащания за 2024 г. още от 16 октомври. Това е съобщават от министерството на земеделието на северната ни съседка, като се посочва, че "в режим на действителна прозрачност на интернет страницата на ведомството е публикуван проектът на заповед, с която са одобрени сумите и условията за отпускане на аванса за директни плащания, финансирани от европейския фонд FEGA (в рамките на стратегическия план за ОСП за периода 2023-2027 г.)".
Със започването на плащанията от Агенцията за плащанията MADR (румънският фонд „Земеделие“) са готови да осигурят необходимия финансов капитал фермерите. По този начин те дават възможност на земеделците и животновъдите да изработят собствените си бизнес планове и краткосрочна програма за развитие, в условията на предвидимост на размера на сумите, които ще получат.
Още през октомври в Румъния ще получат авансово 70 процента от сумата на плащането, което ще бъде предоставено за следните интервенции, свързани с директните плащания от стратегическия план на ОСП за периода 2023-2027 г:
PD-01 Основно подпомагане на доходите за устойчивост (BISS);
PD-02 Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост (CRISS);
PD-03 Допълнително подпомагане на доходите за млади земеделски стопани;
PD-04 Екологично полезни практики върху обработваемата земя;
PD-05 Практикуване на екологосъобразно земеделие в малки стопанства (традиционни домакинства);
PD-06 Подобряване на междуредовото разстояние в овощни градини, лозя, разсадници и хмелови градини;
PD-21 Обвързано с производството подпомагане на доходите - млечни крави;
PD-22 Обвързано с производството подпомагане на доходите - говеда и телета;
DP-23 Обвързано с производството подпомагане на доходите - млечни биволици;
PD-24 Обвързано подпомагане на доходите - кози/овце.
Максималната планирана сума на хектар за PD-05 „Екологично благоприятни земеделски практики в малки стопанства (традиционни домакинства)“ е 98,80 евро/ха;
* за Екологично полезни практики върху обработваемата земя PD-06 „Подобряване на междуредовото разстояние в овощни градини, лозя, разсадници и хмелови градини“ - 102,60 евро/ха;
* за PD-04 „Екологично благоприятни практики в обработваеми земи“ равнището е определено на 69,76 евро/ха, като се преразпределят останалите налични средства по PD-05 и PD-06.
* При PD-01, PD-02 и PD-03 сумата на хектар, с която е свързан авансът, отчита съотношението между наличните финансови средства и заявените за плащане площи през 2024 г., в резултат на което максималната сума е 96,39 евро/ха за PD-01, 52,34 евро/ха за PD-02 и 42,47 евро/ха за PD-03.
Проектът на заповед има за цел също така да одобри максималния процент на аванса и сумата на глава животно, за която той се отнася, за обвързаното с производството подпомагане в животновъдния сектор. Така предложените минимални суми са 296,12 евро/глава за млечни крави, 190,82 евро/глава за говеда и телета, 160 евро/глава за млечни биволици и 12,54 евро/глава за кози.