Начало » Новини » Страната

До 15 октомври ще се платят 200 млн. лв. от украинската помощ

МС е одобрил бюджета неприсъствено на 4 октомври
Синор.БГ / 07.10.2024 г.
До 15 октомври ще се платят 200 млн. лв. от украинската помощ

В средата на август финансовият министър Людмила Петкова обеща, че помощта ще бъде преведена до 30 септември Снимка: Министерство на земеделиет

След като на 30 септември не беше платен вторият транш от компенсациите за агросектора заради Украйна, голяма част от браншовите организации започнаха сондажи за евентуални протести, ако представителите на служебния кабинет не изпълнат поетите ангажименти към фермерите. За днес е насрочена и среща в Министерството на финансите (МФ).

Просрочването си беше шамар за земеделците

Рано сутринта обаче от правителствения пресцентър увериха, че първите 60% от обещаните 325 милиона лева, или 200 милиона лева, ще бъдат преведени до средата на месеца. Това било решено още на 4 октомври, като правителственото постановление за допълнителните средства било прието неприсъствено в последния ден на изминалата работна седмица. Интересно защо самото прессъобщение се изпраща едва днес.

Първоначално от резервите на бюджета има възможноста да се намерят 200 млн. лв. Останалата част ще бъде платена през ноември. За подпомагане на земеделскитестопани от първичното селскостопанско производство - животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни и пчелни семейства, и производители на плодове и зеленчуци, маслодайна роза, винени лозя и тютюн, ще бъдат изплатени 100 млн. лв. Производителите на зърнени и маслодайни култури ще получат 100 млн. лв.

Подробности по разчетите, направени от експертите, ще бъдат съобщени на членовете на Българската аграрна камара на днешната среща на минискрите на финансите и земеделието в МФ.

До 15 октомври ще се платят 200 млн. лв. от украинската помощ
13080
 

Последни материали
Виж
Напоителни системи ЕАД вдига капитала
Язовир Чаталка и още три недовършени обекта ще бъдат възстановени за напояване
Заседанието е на 22 септември
Земеделските министри в ЕС обсъждат спорната ОСП 2028-2034 г.
Втора част за плащанията в миналогодишната кампания
Едва 69 млн. лв. са преведени за плодове и зеленчуци през 2024 г.
Димитър Чолаков и приемствеността в семейния агробизнес
Първа част от справката на ДФЗ
Агросекторът получи близо 2 милиарда лева по директните плащания през 2024 г.
Земеделците ще заложат на бутикови култури
Людмил Работов: Ще намалим площите с рапица, ако въобще имаме шанс да я засеем
Свързани материали
Виж
Доклад на Синор.БГ
През седмицата: Как борсите унижават градинарите и ще се върне ли украинската помощ?
Позиция
Икономически неграмотни манипулации за произхода на Украинската помощ
Компенсациите заради войната в Украйна
Еврокомисията разреши на България да отпусне 325 млн. лв. помощ за фермерите
Ще бъдат преведени до 30 ноември т.г.
Кабинетът гласува още 125 млн. лева за украинската помощ
Срещи с бранша
България с три предложения пред ЕК за промени в украинското подпомагане
След срещата с финансовия министър
Вторите 125 млн. лв. от украинската помощ вероятно ще се преведат до края на октомври
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини