От 20 години биофермерите в Европейския съюз отбелязват празника на органичното производство, като в България той се провеждаа за десета година в края на септември. И ако до миналато година Българска асоциация „Биопродукти“ организираше на този ден посещения из ферми от страната, за първи път тази година, на 28 септември част от „Южният парк“ в София се превърна в миниатюрна арена за забавления на българските деца, които изнесоха превъзходен концерт за хората, произвеждащи най-чистите и вкусни плодове и зеленчуци в страната.
Вярно, че изложителите не бяха много, но затова пък имаше невероятни забавления за децата, които на воля рисуваха изложените от фермерите екологично чисти плодове и зеленчуци.
И понеже на празник настроението не трябва да се помрачава от негативни емоции, земеделците не искаха да коментират задълбочаващите се проблеми в сектора. Защото който и биофермер да попиташ, той ще ви каже, че за разлика от Европейския съюз, където цените на биопродукцията е по-скъпа заради ниските добиви и големите разходи за производство, българското биологично мляко се изкупува на цени, доста под средните за ЕС. Ако в Полша килограм краве мляко (статистиката борави не с литри, а с килограми) се изкупува за 63 евроцента (или 1,20 лв. за кг), българските биоживотновъди го продават по 80 стотинки, или за 40 евроцента. Както посочи фермерка от Странджа, изкупуват млякото ни като конвенционално, а не като билогично, въпреки че маслеността му е много по-висока от суровината, произведена не по биологичен начин.
Фермерите бяха поздравени за празника си и от заместник-министъра на земеделието и храните Лозана Василева, която цитира данни, доказващи ръст в размера на площите с биологична продукция. През тази година те възлизат на 1, 45 милион декара, което съставлява 3% от общата земеделска площ в страната. С 60 % се увеличават отглежданите зеленчуци, основно домати и пипер. Нараства и биологичното производство на мед - с 20 %, а с около 20 хил. са се увеличили пчелните семейства.