Ако до дни не паднат дъждове с икономическо значение, и есенниците, и пролетните култури са под огромна заплаха. За това алармираха от Националната асоциация на зърнопроизводителите по повод невъзможността на фермерите да се преборят със засушаването в горния слой на почвата, последвало след мартенските снегове и дъждове.
„В Северна България земята се е напукала дотолкова, че кракът ти може да се заклещи в процепите, а южнякът продължава да изсушава почвата, което е трагично за посевите“, съобщи за Синор.БГ Мариела Йорданова от Разградско. От зор растенията са започнали да изкласяват преждевременно, а това е сериозна заплаха за есенниците.
Преди два дни в региона е имало молебен за дъжд, тъй като необичайната за април суша се оказва сериозен бич и за пшеницата и ечемика, и за царевицата и слънчогледа. След обилните мартенски снегове и дъждове на фермерите им трябваше време, за да започнат с пролетната сеитба, но южният вятър през април се оказа най-лошото, което можеше да се случи за посевите, посочи и Костадин Костадинов, председател на асоциацията на зърнопроизводителите.
Поради почвеното засушаване сеитбата в Добруджа и в почти цяла Северна България е неравномерна, шарена. При дебелата почвена кора обработките са лоши и това се отразява на пролетните култури.
„На доста места ще се наложи презасяване, защото растенията не покълват, а това означава допълнителни разходи“, посочи още Костадинов.
Огромен проблем за фермерите е и сивият царевичен хоботник, който унищожава младите растения, но поради забраната да се пръска с неоникотиноиди тази година стопаните са безсилни да спасят посевите.
„Правим вегетативни пръскания вечерно време, но това по никакъв начин не спасява царевичните растения, тъй като насекомите се крият извън нивите“, посочи Костадинов.
Според него „решението, което България с още 6 държави в ЕС взе за отпадане на дерогацията за този пестицид, ще се окаже пагубно за българските фермери, тъй като тези пестициди нямат алтернатива, която фермерите да използват в борбата с царевичния хоботник“. От 6 600 растения реално в декар поникват едва половината, а това обрича реколтата, посочи още зърнопроизводителят.
Тази пролет България реши да прилага забрана върху използването на неоникотиноидите след анализа, оповестен от Европейската агенция за безопасността на храните, че тези пестициди са вредни за пчелите.
От НАЗ настояват министерството на земеделието да реши проблема, тъй като на този етап липсват алтернативни препарати срещу царевичния хоботник.