Начало » Пазари » Зърно
20.09.2024 г.

Бъдещата реколта от пшеница в Русия и Украйна е застрашена от суша

Бъдещата реколта от пшеница в Русия и Украйна е застрашена от суша

Земята в Русия и Украйна, държавите, които осигуряват повече от една четвърт от глобалния износ на пшеница е твърде суха за сеитбата, коментира  Bloomberg. На фермерите остава малко време за да компенсират изоставането в засяването на есенниците, а  тези култури са основни в местното производство.

Дмитрий Рилко, директор на авторитентата руска аналитична компания ИКАР (Институт за конюнктура на аграрните пазари) споделя, че по-голямата част от Европейска Русия е засегната от „жестока суша“ и фермерите  „се притесняват да сеят в прахта.“ Към средата на текущата седмица в Русия със есенници (без маслодайните култури) бяха засети  6,3 млн. хектара, което е най-ниският показател от десет години насам и то при положение, че добивът от пшеница в Русия през 2024 г. спадна с 10 на сто вследствие на неблагоприятното време. Производството на пшеница в Украйна през 2024 г. е с около една трета под нивота отпреди войната. 

Цена пшеница

Съгласно данните на Министерството на земеделието на САЩ през първата седмица на септември,температурите в Украйна и западната част на Руската федерация бяха средно със 7 градуса над нормалните, а почвата през този период  беше „лишена от влага“. Генералният директор на украинската компания HarvEast Дмитрий Скорняков сподели пред Bloomberg, че нивите в Украйна са твърде сухи, за  подготовка на почвата и самата сеитба. „Можем да бъдем сигурни, че в Украйна хектарите с рапица ще намалеят, тъй като разумният срок за засяването скоро ще изтече“, но „Що се отнася до пшеницата и ечемика, все още имаме време.“   

Представител на Украинския хидрометеорологичен център Наталия Птуха изглежда по-обеспокоена. На брифинга на 18 септември „Имахме необичайно високи температури през цялото лято и през септември” и според нея метеорологичното лято продължава. Дефицитът от валежи се наблюдава в южните, източните и централните райони на Украйна. „Сега, според нашите агрометеоролози, около 70% от посевите са засегнати от суша. Дори на дълбочина от един метър почвата е  суха. Това се отнася преди всичко за югоизточната част на Украйна. Това се отразява и на сеитбата, която сега започва. Започва доста бавно, но все пак се надяваме, че все още има шанс и няма да има сериозни щети “, сподели Птуха.

Същите настроения са и в Русия. Дъждът тази седмица би трябвало леко да повиши нивото на влагата в почвата, но е необходимо много повече за значителното подобрение, коментира Maxar. Ако в европейската част на Русия паднат добри дъждове до средата на октомври и времето се задържи топло, тогава „все още не е много опасно“, смята Рилко от ИКАР.

Цените на пшеницата в момента са доста под пиковите стойности, достигнати след започването на руската инвазия  в Украйна. Все пак през последните седмици те започнаха да се покачват и до голяма степен това се дължи на опасенията за сигурност на доставките от района на Черно море.

Запаси пшеница

Това става на фона на очертаващото се редуциране на глобалните запаси от пшеница до най-ниското равнище от десет години насам - 257,22 млн.т в края на 2024/25 г. (265,25 млн.т в края на 2023/24 г и 273,63 млн.т в края на 2022/23 г.).

Бъдещата реколта от пшеница в Русия и Украйна е застрашена от суша
3620
 

Последни материали
Виж
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
Свързани материали
Виж
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Не подценявайте житните мухи – продължение
Остават неожънати малко над 6000 декара с царевица
В Добричко вече засяха над милион декара с пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини