Глобалният износ на слънчогледово семе през 2024/25 година ще спадне до 9-годишното дъно от 2,36 млн.т вследствие на слабите реколти в основните страни производителки и доставчици на маслодайната култура за световния пазар.
Тази песимистична прогноза публикува в седмичния си обзор най-авторитетното в бранша германско аналитично издание OIL WQORLD (ISTA MIELKE ). Водещите експерти предупреждават, че това ще ограничи доставките към преработвателните заводи в ЕС и Турция и то на фона на спада на местното им производство на маслодайни семена. Според разчетите на Oil World преработката на слънчогледово семе в ЕС през 2024/25 г. ще спадне с 400 хил. т в сравнение с предходния сезон – до 8,8 млн.т. С най-голямо намаление се очаква да бъде износа на слънчоглед от Украйна за ЕС – от 310 хил. тона през 2023/24 г. до 130 хил. тона през 2024/25 г.
Тези дни украинските експерти от АПК-Информ сведоха прогнозата за добив от слънчоглед в Украйна до 14,2 млн.т, в сравнение с 15,0 - 15,5 млн.т реколтирани през миналата година. Прогнозната летва на службата за външни пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA), което има свой представител в Украйна, е свалена до 13,5 млн.т.
Вследстие на неблагоприятните агрометеорологични условия значими корекции има и в параметрите на руската реколта.
Аналитичният отдел на руската компания ProZerno в края на миналата седмица намали прогнозата си за производсдтвото на слънчоглед в Русия с 0,6 до 15 млн.т (17,25 млн.т-2023/24 г.). Преди една седмица и експертите от Института за конюнктура на аграрните пазари (IKAR - Москва) също намалиха прогнозата си от 16 млн.т.до 15,4 млн.т. и според директора на центъра Димитър Рилко „тази оценка все още е актуална, въпреки че има рискове от получаване на по-ниска реколта”. Независимият експерт Александър Корбут оценява тазгодишната руска слънчогледова реколта на 14,8-15,2 млн.т, като първоначално прогнозата му беше за 15,6 млн.т (без новите присъединени региони, с тях - 17 млн.т). Корбут предупреждава обаче, че е възможно редуциране на прогнозните данни. Освен това, според него, големият въпрос е какво качество ще бъде новата реколта.