Начало » Новини » Страната
06.09.2024 г.

България имала интерес от внос на зърно и сухо мляко от Украйна

Новият украински селскостопански министър е Витали Ковал
България имала интерес от внос на зърно и сухо мляко от Украйна

България проявява интерес от внос на слънчоглед, пшеница, царевица и сухо мляко от Украйна, е заявил временно управляващия дейността на българското посолство в Украйна Ниолай Ненчев на среща с временно изпълняващия длъжността украински министър на селскостопанската политика и храните Тарас Вьйсоцки, цитиран в съобщение на министерството на селскостопанската политика и храните на Украйна, съобщи електронното издание AgroPortal.

Ненчев е изтъкнал, че България е готова да продължи да помага и да си сътрудничи с Украйна, както и да улеснява превоза на украинска селскостопанска продукция през българските морски пристанища.

На свой ерд Вьйсоцки е подчертал, че диалогът между Украйна и България е бил винаги конструктивен при решаването на всякакви въпроси. По думите му това помага за подсилването на двустранните отношения.

Двамата са се договорили също да съгласуват позициите си с националните правителство и да координират положението при необходимост.

Междувременно Украйна назначи за нов министър на селскостопанската политика и храните Витали Ковал, след като кандидатурата му бе подкрепена от 251 депутати при гласуването във Върховната рада на страната, съобщи електронното издание АПК-Информ. Досега Ковал бе председател на Фонда за държавно имущество на Украйна, като се задържа на поста по-малко от година след назначаването си на 23 ноември 2023 г. Преди това той ръководеше държавната администраци в област Ровно между 2019 и 2023 г., а между 2006 и 2019 г. – предприятия в селскостопанския транспортния и строителния отрасъл.

Ръководният пост в селскостопанското министерство на Украйна остана празен след подадената оставка от Микола Солски, удовлетворена от Върховната рада на 9 май. Тогава за временно изпълняващ длъжността бе назначен Вьйсоцки.

България имала интерес от внос на зърно и сухо мляко от Украйна
4639
 

Последни материали
Виж
Крайният срок за изпълнение на договорите по ПВУ се удължава до 31 март 2026 г.
МЗХ договори увеличение с 30 000 000 евро от Плана за възстановяване и устойчивост
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Месечната помощ за отопление ще бъде повече спрямо миналата година
Фермерите засяли царевица ще получат помощ и от националния бюджет за щетите от сушата
И двете са на ръба
Две дружества към МЗХ се сливат. Задлъжнялото „Врана“ поглъща губещото „Сортови семена-Елит“
Петото съвместно проучване
Мащабен проект по Дунав ще наблюдава повърхностните води
Свързани материали
Виж
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Осем земеделски асоцииации искат пълни подробности по споразумението между ЕС и Украйна
Украинските фермери ще се учат на ЕС стандартите
Ново споразумение с Украйна запазва квотите за чувствителни земеделски продукти
Със средно 213 килограма от декар пшеница и 274 килограма ечемик
Доста под миналогодишните са добивите от зърно в Украйна в началото на жътвата
Главния изпълнителен директор на Yara проучва възможностите за бизнес в Украйна
От началото на сезона обаче е отчетено значително отстъпление
Износът на царевица от Украйна надхвърли 1 милион тона през юни
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини