Начало » Новини » Страната
28.08.2024 г.

Форум за климата с участие на учени от Китай

Форум за климата с участие на учени от Китай

Снимка: Министерство на земеделието и храните

Съживяването на селските райони е важен компонент в борбата срещу изменението на климата. Една от най-ефективните стратегии за това е насърчаване на устойчивото земеделие. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на откриването на Китайско-български форум по изменение на климата и съживяване на селските райони 2024 г. и Годишен симпозиум на Съвместната лаборатория в рамките на Инициативата „Един пояс, един път“ в Университета за национално и световно стопанство в София.

Чрез възприемане на практики като диверсификация на културите, биологично земеделие и техники за опазване на водата може да се намали въздействието на земеделието върху околната среда, като същевременно се подобрят добивите и доходите на фермерите. „Тези практики не само помагат за смекчаване на изменението на климата, но също така гарантират, че селските общности са по-добре подготвени да се изправят пред предизвикателствата“, допълни още заместник-министър Василева.

Д-р Лозана Василева подчерта, че образованието и обучението са от решаващо значение в това отношение. „Фермерите и предприемачите в селските райони имат нужда да бъдат подготвени със знания и умения, за да възприемат устойчиви практики и да използват нови технологии. Това не само ще повиши тяхната продуктивност, но и ще гарантира, че те са активни участници в глобалната зелена икономика“, каза още тя.

Тя припомни, че България и Китайската народна република имат стратегическо партньорство в рамките на многостранния формат 14+1, включително в областта на земеделието и храните. „От официалното стартиране на дейността си, Центърът за насърчаване на сътрудничество в областта на селското стопанство между Китай и страните от ЦИЕ се доказа като важен инструмент за насърчаване на търговията със селскостопански и хранителни стоки“, подчерта заместник-министър Василева.

По време на събитието беше представен доклад от проф. Шенчуан Чъ и проф. Храбрин Башев за оценка на риска от климата в българските селски райони, изготвен от Китайско-българска съвместна лаборатория.

Във форума участие взеха и извънредният и пълномощен посланик на Китайската народна република в Република България Н. Пр. Дай Цинли, ректорът на Университета за национално и световно стопанство проф. д-р Димитър Димитров, председателят на Селскостопанска академия проф. Виолета Божанова и ректорът на Аграрен университет – Пловдив доц. д-р Боряна Иванова.

Форум за климата с участие на учени от Китай
3378
 

Последни материали
Виж
Осем са разрешените за употреба насекоми във фуража, домашната муха е една от тях
Турция затвори пазарите и борсите за животни
Пълнени картофи по панагюрски
Втора част по темата интегрирано производство
Само две стопанства в страната произвеждат зърно интегрирано
Македония плати над 5 милона лева на животновъдите за агнешко и козе месо
Турция е изкупила зърно за 1,63 милиарда лири
Свързани материали
Виж
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Климатичните промени засягат два пъти по-бързо Азия
Климатичните промени засягат два пъти по-бързо Азия
През следващите 5 години
Климатичните прогнози показват, че температурите ще останат на рекордни нива
Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа
Доклад на Еврокомисията и Европейската инвестиционна банка
ЕИБ и ЕК: До 66 на сто загуби на доход за фермерите в ЕС заради климата до 2050 година
Институт по аграрна икономика
Българо-китайско изследване за адаптация на селата към климатичните промени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини