Професори и докторанти започнаха проектна работа в създадената китайско-българската лаборатория за климата и екосистемите в селските райони, чиито теренни изследвания с проучвания на място в Самовско бяха организирани на 24 и 25 август и ще продължат с анкети за анализи на промените в микроклимата и влиянието на климатичните аномалии. Това е само част от работата на младите учени и докторанти в рамките на Съвместната българо-китайска лаборатория за „Адаптиране на управлението на селскостопанските екосистеми към климатичните промени”, съобщиха от Института по аграрна икномика – ССА.
След официалната среща в самия институт, който има ключово участие сред четирите български института, определени да се включат в лабораторията, младите учени от Китай, заедно с ръководителите на лабораторията от българска и китайска страна проф. д-р Храбрин Башев и проф. ШенГюан Че, Shengquan Che от Шанхайския Джияо Тонг университет (SJTU) продължиха със среща с кмета на Самоков.
На нея присъства и директорът на ИАИ проф.д-р Божидар Иванов.
На 24 и 25 август проектната работа продължи на терен, като бяха направени анкети и срещи в 6 самоковски села. В миналото Самоков е бил известен с абаджийската си чаршия и „житната си чаршия“ край града. Разбира се, и Самоковската иконописна школа, чието дело е иконостаса на Рилския манастир и чийто основоположник, Христо Димитров /бащата на Захари и Димитър Зограф/ е от село Доспей.
(Снимките по-горе са от делата Доспей, Широки дол и Ястребец, посетени от китайските колеги)