Природните “капризи” не спират и този месец. Екстремните и продължителни дневни горещини не намаляват, но нощите вече се характеризират с рязко понижаване на градусите. Разликата между дневните и нощни температури достига 12-15 градуса по Целзий, а понякога и повече.
При тези резки температурни колебания културите изпитват силен стрес, а това е период на активно плододаване и е необходимо да се погрижим за качеството и количеството на реколтата, като предприемем незабавни мерки – растенията просто отправят “зов за помощ”.
Бързата смяна на температурите е рай за всякакви гъбични и бактериални инфекции както при отглеждане в закрити съоръжения, така и на открито. Резките температурни разлики водят до образуване на конденз върху листата, което е идеална среда за бързо развитие на фитофтората, а тя тази година настъпи твърде рано.
Вредителите, усещайки наближаването на есента, започват да се размножават и да се хранят по-интензивно. Важно е постоянно да наблюдаваме градинските растения и да ги обработваме при необходимост на всеки 5-7 дни.
Фитоверм е контактен биоинсектицид и може да се използва при всички видове цветя и зеленчуци (2-5 мл на 1 л вода). Валмек е локално системен инсектицид, който действа чрез контакт и поглъщане, а максималното ниво на действие се постига 3-5 дни след третиране на растенията. Карантинният срок е 3-14 дни за различните култури, а оптималните дози са според препоръките на производителя за всеки вид.
Може да се третира и с резервоарни смеси, като към разтворите се добавят стимулиращи препарати: НВ-101 е универсален японски органичен стимулатор, подходящ за всички видове градински култури; Epin-Extra е растителен биостимулатор, който активира растежа и развитието, засилва процеса на фотосинтеза, повишава устойчивостта на гъбични и бактериални заболявания, повишава ефективността на препаратите за растителна защита, има антистресово действие. Могат да се използват всички подходящи препарати за вече плододаващите културни растения.
Срещу бактериални, вирусни и гъбични заболявания към резервоарните смеси за подхранване може да се добавя йодна тинктура или Фитоверм с профилактична цел. Това е много необходимо, защото съдовата бактериоза, която е силно вредоносна при някои култури (оранжерийни зеленчуци и средно ранни домати полско производство) продължава да се развива в топло време и нанася сериозни щети.
Ако при третирането вредителите вече са налични, тогава е целесъобразно йодната тинктура или Фитоверм в смесите да бъдат в максимално допустимите количества.
Важно е да не се превишават препоръчителните концентрации за плододаващите култури и младите растения.