Един от приоритетите на новия заместник министър на земеделието и храните Лозана Василева ще бъде сформирането на работната група между министерствата на земеделието и труда и социалната политика, които заедно със синдикати и фермерски организации да изработят методиката, свързана със социалната условност. Първото заседание между екипите на двете министерства се проведе в края на юли, с идеята експертите от социалното ведомство и инспекциите по труда да са водещи при подготовката на инструкциите.
Самите фермери отдавна настояват за подробно разясняване на новостите в областта на трудовите отношения, които от 1 януари 2025 година те са длъжни да спазват. Затова е редно администрацията да подготви методиката поне към края на октомври, за да може бизнесът да има поне два месеца, в които да се запознае с правилата за следващата година, коментираха фермери за синор.бг.
Основният документ, по който стопаните ще се ръководят, е методиката за оценка на нарушенията, чрез която трудовите инспекции ще контролират през 2025 г. Те искат да бъдат изредени санкциите, които ще бъдат налагани при неспазване на определените изисквания.
Експерти успокояват, че и в момента агробизнесът спазва тези задължения, защото те са свързани с условията за безопасен труд – примерно инструкциите за трактористи, за задължителното работно при пръскане с торове и препарати и др.
Това, което все още не се знае, се отнася за по-големите стопанства, които в България не са много. Става въпрос за задължителните медицински прегледи за наетите на трудов договор, които големите ферми трябва безплатно да осигурят на персонала си веднъж годишно. Законодателството на ЕС задължава компаниите да осигуряват подобни профилактични прегледи, които са известни като „договори за трудовата медицина“. Подобни договори не се изискват от валките земеделски стопанства.