Начало » Новини » Коментари
09.08.2024 г.

Чиновниците не смятат, че затрудняват фермерите с плановете за паша

Казус с продължение
Чиновниците не смятат, че затрудняват фермерите с плановете за паша

По повод сигнала от Ловешко за орязани субсидии на редица животновъди, които през 2023 г. не са успели да подадат по електронен път заверените си планове за паша, разписани от ветеринар, синор.бг зададе въпрос на фонд „Земеделие“ и агроминистерството. Ще припомним, че идеята на животновъдите е да се премахне административната тежест с излишното разпечатване на плановете за паша, разкарването на фермерите до ветеринари, които да ги подписват и обратното им връщане до общинските земеделски служби плюс задължителното сканиране на вече подписаните документи, което трудно може да се извърши от 90% от животновъдите в страната.

В писмо до администрацията на фонд „Земеделие“ председателят на Областния съвет по животновъдство Пламен Якимов предлага тези излишни процедури да се извършват по вътрешноведомствен път между администрацията на фонд „Земеделие“ и ветеринарните лекари. Защото в условията на супер дигитализация по цял свят, дори и банките извършват транснационални преводи по електрлонен път. А след като веднъж подписаните планове са депозирани в общинските служби, оттам лесно могат да бъдат представени на фонда, който да докаже, че плановете са извършени според нормативните изисквания, посочи за синор.бг Пламен Якимов. И това би могло да се прокара с промени в наредбата, посочи още представителят на бизнеса.

Първото писмо, изпратено до синор.бг

От отговора, който получихме в редакцията ни обаче се вижда, че на този етап чиновниците от ДФЗ не мислят така, сигурно защата не те, а колегите им от Министерството на земеделието и храните би трябвало да облекчат нормативната база. А иначе всички ние знаем, че хиляди земеделски производители през миналата година, които кандидатстваха по екологичните интервенции, бяха орязани от подпомагане именно заради калпавите български наредби. Пуликуваме пълния отговор от ДФЗ, според които било „необходимо всеки кандидат за подпомагане по еко схемите да се запознае предварително с изискванията на избраната от него схема и да вземе решение дали може да покрие допълнителните условия по нея. По този начин би могла да се избегне ситуацията на разочарование, ако се установи, че положените допълнителни усилия, не отговарят на конкретни специфични изисквания и не се получи подпомагане, както е очаквано“. Ние отново повтаряме, че разочарованието се дължи от сложните процедури, разписани в наредбите, които би трябвало задължително да се променят, но това зависи от чиновниците. Ето и отговорът от ДФЗ, от който е видно, че чиновниците в ДФЗ, които само изпълняват наредбите, не ги е грижа, че тези наредби може да се видоизменят.

През Кампания 2023 за пръв път на земеделските стопани бе предоставена възможност освен основните интервенции да заявят и допълнителни, под формата на екосхеми. Целта им е при спазване на специфични изисквания по тях да получат допълнително подпомагане, което да надгради основното плащане за устойчивост на доходите (ОПДУ).

Заявяването на еко схемите е доброволно, като следва да се вземе предвид, че тези схеми имат допълнителни изисквания за допустимост. С изпълнението на тези изисквания кандидатите доказват, че са надградили основните си задължения и са допустими за получаване на допълнителни средства като компенсация за допълнително вложените усилия и направени разходи.

Именно за доказване на постигнатото надграждане на основните условия за допустимост, се налага и извършването на допълнителен контрол, както и доказателства за извършване на специфичните действия, които изискват заявените еко схеми.

Такъв вид изискване е и планът за паша по еко схемата ПЗП. Съгласно разпоредбите на чл. 43 на Наредба № 3 от 10.03.2023 г. той се изготвя от ветеринарен лекар, зооинженер или агроном, след приключване на срока за прием на документи за кандидатстване и се предоставя на ДФ „Земеделие“ от кандидата чрез индивидуалния му профил в СЕУ в регламентираните срокове по Наредба № 4 от 30.03.2023г. По този начин на кандидатите се спестяват време, средства и усилия, без да е необходимо да посещават регионален офис на ДФЗ. При подаване на заявление за подпомагане планът за паша НЕ е сред изискуемите документи и не може да бъде изготвен „от ръката на служител в ОСЗ при подаване на заявлението за подпомагане“, доколкото служителят на ОСЗ в общия случай не е ветеринарен лекар, зооинженер или агроном, т.е. експерт, който има право да изготвя този вид документ. Необходимо е всеки кандидат за подпомагане по еко схемите да се запознае предварително с изискванията на избраната от него схема и да вземе решение дали може да покрие допълнителните условия по нея“.

В тази връзка, представителят на ловешките животновъди припомня, че дигитализацията е основно звено в работата на държавните институции и те максимално трябва да се възползват от нея. А не да карат хиляди животновъди да разпечатват плановете на хартия и да правят упражнението със сканирането, когато трябва да докажат, че тези документи са одобрени от експерт. Освен това той обяснява, че в отговора от ДФЗ има процесуална грешка. "Ветеринарят или агрономът САМО подписват плана и си дават дипломата, така че фермерите за да ги сканират и прикачат към заявлението! Те НЕ ИЗГОТВЯТ плана! Изготвя го с РЪКАТА си на компютъра служител в ОСЗ, по молба и съдействие на заявителя-животновъд при заявлението си по ОПДУ! Агрономът или ветеринарят САМО го пописват, предварително изготвен в електронен вид и разпечатан на хартия, за да го подпишат тези излишни в процедурата лица агроном, ветеринар и зооинженер". Фермерите говорят за тези излишви в процедурата лица, защото верификация би могла да стане по електронен път между регистрите на БАБХ и ДФЗ. 

Именно затова браншът ще сигнализира и Европейската комисия – защото подобна практика едва ли се прилага по този начин към животновъдите и в другите държави на ЕС.

Чиновниците не смятат, че затрудняват фермерите с плановете за паша
3924
 

Последни материали
Виж
Годишно увеличение на разходите за труд в еврозоната
Най-голямо увеличение на разходите за заплати е регистрарано в Хърватия и България
Откриха академичната учебна година в Лесотехническия университет
Смесена туршия
Трета част
Употребата на хербициди в борбата с плевелите
Рекордните температури продължават и през август и годината досега е най-топлата в историята на земното кълбо
Анализ на икономическото въздействие на законодателната забрана за използване на клетки за кокошки носачки
Свързани материали
Виж
Годишно увеличение на разходите за труд в еврозоната
Най-голямо увеличение на разходите за заплати е регистрарано в Хърватия и България
Откриха академичната учебна година в Лесотехническия университет
Смесена туршия
Трета част
Употребата на хербициди в борбата с плевелите
Рекордните температури продължават и през август и годината досега е най-топлата в историята на земното кълбо
Анализ на икономическото въздействие на законодателната забрана за използване на клетки за кокошки носачки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини