Египетската държавна Главна агенция за снабдяване със суровини (GASC) организира на 12 август търг за умопомрачителните 3,8 млн. тона хлебна пшеница, съобщиха международните информационни агенции. Плащането ще бъде извършено с акредитив до 270 дни, а доставките са предвидени по 2 през всеки от месеците между октомври 2024 г. и април 2025 г. включително – първата между 1-во и 15-то число, а втората – между 16-то и 30-то с изключение на февруари, когато е от 16-то до 28-мо.
Търговци определят новия формат като близък до провежданите търгове от Саудитска Арабия, където обаче никога не е било реализирано чак толкова голямо количество. „Числото е гигантско за търг на GASC, която обикновено купува между 100 хил. и 1 млн. тона”, подчертават те. Като потвърждение на думите им - на последния търг за внос на пшеница в Египет, проведен преди половин месец, бяха закупени 470 хил. тона хлебна пшеница на цени между 244 и 247,60 долара за тон C&F, включително 50 хил. тона българска от компанията Buildcom.
Експерти изтъкват, че промените са резултат от политиката на големите вносителки на пшеница в света, „които на фона на проблемите с реколтата в Европа дълго се преструваха, че не им е нужно зърно, опитвайки се да победят фундаменталния анализ”.
В коментар от СинорБГ можем само да посочим, че решението на GASC за мащабен търг изглежда изключително интелигентно – цените на пшеницата традиционно са най-ниски по жътва в северното полукълбо, а при очертаващата се по-слаба реколта прогнозите са само за поскъпването ѝ в близко бъдеще. Не се налага всички средства да бъдат преведени веднага, а доставките са разпределени равномерно, за да не натоварват дейността на пристанищата. Контрата остава в доставчиците – ако междувременно пшеницата поскъпне, а те не разполагат с достатъчни количества на склад в относителна близост до Египет, ще им се налага да се бъркат по-дълбоко, за да изпълнят договорите, затова ще бъде интересно да се види дали ще участват масово в търга. Същевременно конкуренцията между търговците за осигуряване на толкова големи количества се очаква да облагодетелства фермерите с по-високи цени за тяхната продукция.
Венцислав Дяков