Начало » Новини » Страната

МЗХ и БАБХ свикаха среща заради епизоотичната обстановка в Румъния и Гърция

От всички нас зависи дали ще се справим, по думите на зам.-министър Стратев
Синор.БГ / 30.07.2024 г.
МЗХ и БАБХ свикаха среща заради епизоотичната обстановка в Румъния и Гърция

Министерство на земеделието и храните и Българска агенция по безопасност на храните предприемат засилени мерки с цел не навлизане в България на заболяването чума по дребни преживни животни. Превантивните действия са в резултат от влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция. Това стана ясно на онлайн среща, инициирана от ръководството на Министерството и Агенцията с представители на животновъдните асоциации, в която участие взеха заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев, изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, изпълнителният директор на Център за оценка на риска по агрохранителната верига доц. Койчо Коев и д-р Мирослав Първанов от Български ветеринарен съюз.

Фермерите бяха запознати с ограниченията, които БАБХ прилага срещу навлизането на заболяването в страната. Мерките включват засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби, както и по обстоен и задълбочен преглед на животните, насочени за незабавно клане. Заболяването не е опасно за хората, но е изключително заразно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. При дребните преживни животни болестта се проявява с треска, депресия, секрети от очите, носа и устата и др. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне 100%, като смъртността варира между 20% и 90%. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля.

Заместник-министър Деян Стратев апелира както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари, да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните. „От всички нас зависи дали заболяването ще влезе и в България и дали ще успеем да се справим, така че да не бъдат засегнати и животните, и стопанствата у нас“, каза още той. Заместник-министърът подчерта, че е нужно стопаните да бъдат отговорни и да спазват мерките.

Заместник-министър Стратев информира, че ситуацията в Румъния и Гърция е притеснителна. Само през последните дни огнищата в Румъния са се увеличили над 30. По данни на БАБХ в момента там са засегнати над 200 000 животни, а огнищата са в районите Тулча, Констанца и Тимиш. В Гърция има регистрирани 19 огнища в районите Тесалия и Пелопонес, като са засегнати над 10 700 животни.

По време на срещата страните се обединиха и за въвеждането на временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари в страната.

МЗХ и БАБХ свикаха среща заради епизоотичната обстановка в Румъния и Гърция
3849
 

Последни материали
Виж
Правата първоначално се учредяват в полза на „България Ер Меинтенанс“
Правителството осигури терен за нови гранични проверки на БАБХ
Решения на МС
Кабинетът одобри парите за язовир „Пясъчник“
Решения на Министерския съвет
Одобрена е новата тарифа за промяна на предназначението на земеделските земи
С постановление от днес
Няма да има увеличение на таксите на БАБХ! Запазват се, но в евро
Националната федерация „Земеделие и горско стопанство“ към „Подкрепа“
Протест на нископлатените служители в земеделието пред Триъгълника на властта
На 9 декември в София
Съюзът по хранителна промишленост отбелязва 60-годишен юбилей
Свързани материали
Виж
Рестарт на спора за ваксинация
Депутат потърси отговори на 12 въпроса за шарката по овце
През 2026 и 2027 г. ставката ще е една
Отпадането на модулираната ставка при животни чака одобрението на ЕК
С писмена процедура
МЗХ тихо ще премахне модуларната ставка в обвързаното подпомагане за животни
Заради инфлацията
С 4,1 процента се увеличава тарифата на ветеринарните лекари
Откриване - на 18 октомври
Елитни говеда, коне и кучета ще дефилират на изложението до Сливен
Обявиха датите на животновъдното изложение в Сливен за 2025 година
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини