Целият земеделски бранш е обединен в искането си за оставката на зам. министъра на земеделието и храните Таня Георгиева, защото, когато си назначен на държавен пост, но не изпълняваш заъдлжанията си, ти трябва да носиш отговорност за вредите, нанесени на сектора. С тези думи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов съобщи за решенията на управителния съвет на организацията, взети на днешното заседание в Добрич.
Пред журналисти членовете на управата подробно разясниха всяка една от стъпките, които ще предприемат в следващите дни, като освен че ще искат среща с министър председателя Димитър Главчев и с депутатите от Комисията по земеделие, храни и гори в 50-то Народно събрание, браншът ще настоява и за позицията на земеделския министър Георги Тахов. Ще припомним, че до този момент той не е изразил становище по декларацията, която НАЗ депозира с мотивирано искане за оставка на неговия заместник и тази декларация беше разпратена до всички отговорни институции в държавата – президенство, парламент и правителство.
Мотивите за оставката, посочени в декларацията, се отнасят както за загубата на средства в областта на напояването, допусната не без вина на съответния зам.министър, но и за неяснотите около втория транш на Украинската помощ, който ръководството на НАЗ договори при протестите от есента на миналата година. Тогава редовното правителство пое ангажимент да договори с ЕК втори транш от 300 млн. лв., като тези обезщетения би трябвало да се изплатят през септември 2024 г. От НАЗ дебело подчертаха, че тези обезщетения са предназначени за всички земеделски производители, не само от сектора „Зърно“, тъй като кризата продължава да притиска целия сектор.
Проданов припомни, че за трета поредна година българските фермери се намират в жестока криза – не само заради горещините и другите природни бедствия, но и заради пазарната ситуация с ниските цени и високата себестойност на производството.
За капак, поради грешки в прилагането на новата ОСП редица земеделски стопани не получиха и субсидиите си за прилагане на екологичните схеми, за които те вложиха извънредни средства. Затова и в срещата си с премиера и Комисията по земеделие не само представителите на НАЗ, но и на Българската аграрна камара ще искат отговори за това какво е свършило Министерството на земеделието и храните в досегашните преговори с ЕК, за да защити българското земеделие.
Илия Проданов остро се противопостави и на опитите на отделни групи, „които не са браншови организации и зад тях не стои сериозна членска маса, но са подчинени на определени интереси, да разединят земеделската общност.
На въпрос дали ще се стигнат до нови стачки, Георги Милев от Монтана отговори, че първо ще проведат разговорите със служебния премиер и с депутатите, за да получат информация от първоизточника за това дали ще се потърси отговорност от зам. министъра, отговорен за ситуацията в държавата, и дали кабинетът има готовност да защити интересите на сектора.
Очаквайте продължение!