Начало » Новини » Страната
22.07.2024 г.

160 заявления за обезщетения заради пожарите са подали стопаните в община Свиленград

Обсъждат се възможности за подкрепа на физически лица, които не са регистрирани като фермери
160 заявления за обезщетения заради пожарите са подали стопаните в община Свиленград

„В най-спешен порядък ще бъдат обезщетени пострадалите стопани от пожарите. Това заяви  министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при посещението си в землището на Харманли, където се срещна с фермера Иван Янъков. Той е собственик на ферма с над 200 овце, които изгоряха при големия пожар в Сакар планина. На територията на област Хасково са унищожени площи със слънчоглед, царевица, трайни насаждения, лозя, мери, пасища, както и са погинали животни и пчелни семейства.

Министерството е предприело действия в спешен порядък да се създаде необходимата организация за бърз опис на щетите от служителите на областните и общинските служби по земеделие. Той призова всички пострадали земеделски производители от пожари да подадат заявления в земеделските служби по места. Те ще могат да кандидатстват за обезщетения по „де минимис“.

В момента тече междуведомствено обсъждане и за подпомагане също на физически лица, които не са регистрирани като земеделски производители. „Целта ни е да бъдат обхванати всички стопани, отглеждащи животни. Насочили сме действията си към бързи и навременни мерки за подкрепа на хората по места“, отбеляза Георги Тахов.

Индивидуална държавна помощ в размер на 45 хиляди лева по „де минимис“ ще получи пострадалият от пожара животновъд от Харманли, като предстои до края на седмицата да се проведе Управителен съвет, на който да се гласува решението, информира министър Тахов. „С добра организация, подкрепа и комплексни действия ще помогнем на пострадалия стопанин да успее да възстанови бизнеса си“,  посочи министърът.

Земеделският министър се срещна с кмета на община Свиленград Анастас Карчев и фермери в землището на село Равна гора. В района на общината има 273 землища, от които по предварителни данни се очакват 160 заявления от земеделски стопани.

От своя страна Атанас Карчев заяви, че общината ще продължи да оказва съдействие на пострадалите от пожарите.

Министър Тахов направи обход и на изгорелите пасища в община Свиленград, както и посети изгорели ферми със спасени животни в селата Равна гора и Левка, предават от пресцентъра на МЗХ.

160 заявления за обезщетения заради пожарите са подали стопаните в община Свиленград
4958
 

Последни материали
Виж
Необходимо е увеличаване на субсидиите
Разработка за противодействие на засушаването предлага ВУАРР
Засега са по-ниски спрямо други държави
В Еврозоната цените на производителите ще се повишат според проф. Иванов
Краен срок за прием на заявления за борба с теления червей по картофите
ФАО: култури като пшеница, кафе, боб и маниока могат да загубят половината от най-добрите земи за отглеждането им
Защо горчат тиквичките?
Цените на пшеницата нова реколта падат в Украйна
Свързани материали
Виж
Това са 3 880 заявления за 24 668 хектара
Обработени са близо 80% от подадените заявления за площи, засегнати от измръзване и слана
Засегнати са около 60 хил. дка в община Нова Загора
От 28 май до 9 юни стопаните подават заявления за компенсиране на щетите от градушки
Бедствие
Министър Тахов отива на оглед в селата, засегнати от градушка
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Заявления за оценка на щети от измръзване се дават до 10 работни дни от събитието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини