Начало » Новини » Света
16.07.2024 г.

ФАО: От 10 до 30 процента ще намалее рибата в Световния океан

ФАО: От 10 до 30 процента ще намалее рибата в Световния океан

Според публикуван преди дни доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) нови прогнози подчертават потенциалните климатични рискове за използваемата рибна биомаса в почти всички региони на световния океан, включително в страните, които са най-големите производители на риба, както и в тези, които разчитат в голяма степен на водни храни.

Глобалните прогнози за използваемата рибна биомаса показват намаление с повече от 10 %, особено при сценария с високи емисии, до средата на века за много региони на света, се казва в доклада "Рискове от изменението на климата за морските екосистеми и рибарството": Прогнози до 2100 г. от проекта за сравняване на модели за рибарство и морски екосистеми показват:

- До края на века при сценария с високи парникови емисии, който предвижда глобално затопляне от 3-4,0 °C, спадът при рибите е до 30 % или повече процента в 48 държави и територии.

- При сценария с ниски емисии, който предвижда глобално затопляне от 1,5-2 °C, промените се стабилизират между липса на промяна и намаление на рибата от 10 % или по-малко в 178 държави и територии до края на века.

Най-лошите прогнози са за държавите, които са най-големите производители на риба, към края на века при сценария с високи емисии, например 37,3 % е намалението на рибата за изключителните икономически зони на Перу и 30,9 % за изключителните икономически зони на Китай, но се стабилизират при сценария с ниски емисии.

Докладът е изготвен от Проекта за сравняване на модели на екосистеми (FishMIP) - международна мрежа от изследователи, които работят с ФАО, за да разберат дългосрочното въздействие на изменението на климата върху морските екосистеми и рибарството чрез набор от най-съвременни цифрови модели. Той беше публикуван по време на Тридесет и шестата сесия на Комитета по рибарство (COFI36), която се проведе между 8 и 12 юли 2024 г. в централата на ФАО в Рим.

Сравнението на загубите, прогнозирани при двата сценария до края на века, показва, че намаляването на парниковите емисии и ограничаване на затоплянето носи значителни ползи за почти всички страни и територии.

Това включва и малките островни развиващи се държави, където хората разчитат в голяма степен на рибарството за прехрана и доходи и където екологичните и социално-икономическите рискове, породени от изменението на климата, са най-големи. Например сред тихоокеанските островни държави 68-90 % от екстремните загуби в края на века, прогнозирани при високи температури, се предотвратяват чрез сценария за ниски температури за Федеративните щати Микронезия, Науру, Палау, Соломоновите острови и Тувалу.

ФАО: От 10 до 30 процента ще намалее рибата в Световния океан
2572
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Морето я осигурява в изобилие за радост на местните рибари
Уловът на риба в Бургаско достига до тон на ден
Тенденцията за намаляване на улова на риба в ЕС продължава
БАБХ започва засилени проверки на обектите за производство и търговия с риба
Отворен прием
До 27 декември върви прием за къси вериги на доставка от рибарските общности
Рибарска група „Шабла-Каварна-Балчик“ с най-много точки за проект
ДФЗ изплати над 1,6 млн. лв. на рибарския бизнес и на общините
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини