Начало » Новини » Света
16.07.2024 г.

ФАО: От 10 до 30 процента ще намалее рибата в Световния океан

ФАО: От 10 до 30 процента ще намалее рибата в Световния океан

Според публикуван преди дни доклад на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) нови прогнози подчертават потенциалните климатични рискове за използваемата рибна биомаса в почти всички региони на световния океан, включително в страните, които са най-големите производители на риба, както и в тези, които разчитат в голяма степен на водни храни.

Глобалните прогнози за използваемата рибна биомаса показват намаление с повече от 10 %, особено при сценария с високи емисии, до средата на века за много региони на света, се казва в доклада "Рискове от изменението на климата за морските екосистеми и рибарството": Прогнози до 2100 г. от проекта за сравняване на модели за рибарство и морски екосистеми показват:

- До края на века при сценария с високи парникови емисии, който предвижда глобално затопляне от 3-4,0 °C, спадът при рибите е до 30 % или повече процента в 48 държави и територии.

- При сценария с ниски емисии, който предвижда глобално затопляне от 1,5-2 °C, промените се стабилизират между липса на промяна и намаление на рибата от 10 % или по-малко в 178 държави и територии до края на века.

Най-лошите прогнози са за държавите, които са най-големите производители на риба, към края на века при сценария с високи емисии, например 37,3 % е намалението на рибата за изключителните икономически зони на Перу и 30,9 % за изключителните икономически зони на Китай, но се стабилизират при сценария с ниски емисии.

Докладът е изготвен от Проекта за сравняване на модели на екосистеми (FishMIP) - международна мрежа от изследователи, които работят с ФАО, за да разберат дългосрочното въздействие на изменението на климата върху морските екосистеми и рибарството чрез набор от най-съвременни цифрови модели. Той беше публикуван по време на Тридесет и шестата сесия на Комитета по рибарство (COFI36), която се проведе между 8 и 12 юли 2024 г. в централата на ФАО в Рим.

Сравнението на загубите, прогнозирани при двата сценария до края на века, показва, че намаляването на парниковите емисии и ограничаване на затоплянето носи значителни ползи за почти всички страни и територии.

Това включва и малките островни развиващи се държави, където хората разчитат в голяма степен на рибарството за прехрана и доходи и където екологичните и социално-икономическите рискове, породени от изменението на климата, са най-големи. Например сред тихоокеанските островни държави 68-90 % от екстремните загуби в края на века, прогнозирани при високи температури, се предотвратяват чрез сценария за ниски температури за Федеративните щати Микронезия, Науру, Палау, Соломоновите острови и Тувалу.

ФАО: От 10 до 30 процента ще намалее рибата в Световния океан
2770
 

Последни материали
Виж
Има и по 50 лева, което според производител е абсурдно
Козунаците за Веикден са поскъпнали с около 5 на сто заради ДДС
Фермата с новия случай е известна с изключителни мерки за биосигурност
Германия отново е свободна от шап, Унгария откри пето огнище
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Свързани материали
Виж
От 15 април 2025 г. влиза в сила забраната за улов на риба
Заплатите в риболовния бранш на Русия са два пъти по-високи от средната заплата в икономиката
Малко повече от една трета от общото производство на аквакултури в ЕС са миди
Важно за корабопритежатели и риболовци
Готвят нови тарифи за рибарите, приходите в хазната ще се вдигнат с 3 млн. лв.
Броени дни остават до откриването на изложението „Природа. Лов. Риболов“ и „Цветна пролет“
Русия отпусна държавна помощ за рибарници
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини