Има едно основно правило при формиране на растенията – ако не сте сигурни, не си правете труда. Това се отнася за доматите, патладжана, краставици и др. Без прищипване на върховете и отстраняване на колтуците – плодовете остават малки и добивите намаляват, но процедурата трябва да се извърши правилно.
Оформяне на доматите
При доматите колтуците се отстраняват тогава, когато достигнат 3-5 см. Ако закъснеем, ефективността от колтученето намалява, защото те растат интензивно и потребяват значителни количества вода и хранителни вещества. Преди да се заемем с формиране на растенията, трябва да знаем колко стъбла ще оставим – 1, 2 или 3, а това зависи от сортовите особености.
Индетерминантните сортове домати обикновено се формират в едно стъбло, а полудетерминантните в две или три стъбла. Това помага да се получат повече плодове, но ако искаме да получим по-ранна реколта, тогава трябва да ги формираме в едно стъбло.
Детерминантните сортове домати не трябва да се колтучат и формират, защото те сами ограничават растежа си. Колкото повече странични разклонения образуват, толкова по-богата ще бъде реколтата.
Има и друг вариант – може да не формираме доматите, като оставим страничните разклонения и тогава ще има повече на брой плодове, но ще бъдат значително по-дребни. Освен това плодовете ще узряват по-бавно и по-късно от обикновено, което означава, че реколтата ще закъснее и в края на сезона вероятно ще останат повече зелени домати.
Краставици
Страничните разклонения отнемат силата на основното стъбло. Те се премахват тогава, когато достигнат дължина 3-6 см. В този случай операцията по отстраняването се извършва по-лесно, а колкото са по-големи, толкова растенията изразходват повече ресурс за тях.
Ако страничните разклонения са стигнали 20 см, тогава вече сме загубили няколко килограма от реколтата. Те се отстраняват от пазвите на първите 4-6 листа, както и завръзите до третия или четвъртия лист. Операцията се извършва внимателно, за да не се повреди основното стъбло.
Патладжан
Ако страничните разклонения на патладжана нямат цветове и завръзи до първия плод, тогава не бива да съжаляваме. Когато растенията са силни – формираме на две стъбла, като премахваме всички листа до първото разклонение.
Ако колтуците не са отстранени навреме, тогава върховете им се прищипват, оставяйки няколко листа и един плод. Не трябва да се забавя и прибирането на реколтата. Плодовете се отстраняват през 10-14 дни, за да могат останалите да растат и наливат, както и да запазват цветовете и завръзите.
Често се случва така, че растенията са формирани навреме и правилно, но завръзите започват да падат, за което може да има няколко други причини:
– прекомерно подхранване с азот;
– поливане със студена вода;
– големи колебания между дневните и нощни температури;
– продължителни валежи или засушаване;
– засаждане на сенчесто място;
– обща слабост на растенията.