През първата 10-дневка на юни агрометеорологичните условия за всички селскостопански култури бяха удовлетворителни като цяло в северозападната част на Украйна, докато в южната и източната част бяха неудовлетворителни заради усилването на сушата, се посочва в редовния доклад на специалисти от Украинския хидрометеорологичен център, цитирани от електронното издание АПК-Информ. „Вследствие на неравномерното разпределение на валежите предимно като дъждове и бури по места на голяма част от територията на страната запасите от влага в почвата бяха предимно недостатъчни или се понижиха до неудовлетворително ниво. Само на отделни площи дъждовете съдействаха за попълване на запасите от влага, особено в горните почвени слоеве”, отбелязват специалистите.
В западните области овлажняването на почвата се увеличи силно с падането на валежите и това подобри агрометеорологическите условия за развитието на всички селскостопански култури. Въпреки силните бурни дъждове в отделни части на тези области не бе отчетено преовлажняване на почвата и застояване на вода в полетата. Високите температури в съчетание с вятъра и достатъчно слънчевото време доведоха до бързо изпаряване на излишната влага. В северните украински области и по-конкретно в Житомирска, в чиито южни райони паднаха силни градушки, по данни на отдела за селскостопанско развитие в земеделски стопанства са частично или напълно унищожени посевите с есенници и пролетни култури на значителни площи и най-вече царевица, соя и слънчоглед.
В южните и източните области на Украйна, където преобладаваше горещо и почти сухо време, а количеството валежи между 1 май и 10 юни бе едва 20-50% от обичайното, а на места в Харковска и донецка област – само 5-10% от нормата, продължи да се усилва почвената суша и се влошиха условията за пълноценно наливане на зърното при есенниците и пролетните култури, както и за развитието на късните топлолюбиви култури. Горните почвени слоеве на много места бяха почти сухи, което задържаше поникването на късните култури (просо и елда) и доведе до разреждане на посевите. „Почвената суша в южните и източните области достигна характеристика на „силна” – запасите от влага в 1-метровия слой не надхвърляха 15-20% от минималната почвена влагоемкост. На големи площи се вижда започнало съхнене на стъблата на растенията при есенната пшеница, пожълтяване на листата на долното ниво в растенията при пролетния ечемик (до 90% от площите), увяхване на растетията при слънчогледа и царевицата (до 100%)”, изтъкват агрометеоролозите.