Начало » Хоби земеделие » Малката градина
17.06.2024 г.

Фитофтората вече нападна доматите

Фитофтората вече нападна доматите

Тази година всичко узрява необичайно рано и фитофтората също се появи значително по-рано. Много производители я наричат „късна болест“, защото обикновено напада късните домати, но вече могат да се видят първите петна по долните им листа. Позната е още като „картофена мана“, защото най-напред напада картофите.

Признаци на фитофтората

Като всички гъбични заболявания, така и фитофтората е много упорита и жизнена – може за кратко време да унищожи реколтата ни. Нейни спори се съхраняват в почвата, върху семенния материал и растителните остатъци, а също и по градинското оборудване. Много трудно е да се отървем от нея и ако предходната година е имало фитофтора, тя отново се появява.

Фитофтората започва разпространението си от долните листа, намиращи се в съприкосновение с почвата, като върху тях се образуват кафяви петна със светъл контур, които се пренасят върху стъблата и постепенно нагоре. Сухото време изсушава болните листа, а при влажно – изгниват.

Болестта напада и плодовете – върху тях се образуват тъмни фитофторни петна, които много бързо се разрастват. Фитофтората заразява също зелените домати, като инфекцията продължава развитието си върху откъснатите, но вече заразени плодове.

Борбата с фитофтората е много трудна и трябва да се постараем да създадем такива условия, при които да не може да се разпространява.

Профилактика на фитофтората

Като профилактично средство се използват медсъдържащи фунгициди, но по-рано от 30 дни до прибиране на доматената реколта. По-късно (15 дни до прибиране на реколтата) може да се използва 1%-ен бордолезов разтвор.

После идват на ход биологините препарати, с които се обработват растенията на всеки 10-на дни и могат да се използват плодовете 3-4 дни след това.

Всички листа, намиращи се в съприкосновение с почвата трябва да се отстраняват своевременно.

Пръскане на доматите

Тази година ранната поява на фитофтората се дължи на влажното и променливо време през пролетта, а доматите не обичат да се мокрят листата им.

Важно е да поливаме растенията през първата половина на деня, така че влагата от листата им да има време да изсъхне и да не улеснява разпространението на инфекцията. При облачно и влажно време е по-добре да не се полива изобщо.

Развитието на фитофтората се улеснява и от променливите температури, а росата по принцип е опасна за доматите. При наличието на роса за доматените растения трябва да се осигури „фунгициден чадър“ през цялото време.

Друга особеност при защитата е подхранването – фосфорно-калиевите торове повишават имунитета на растенията. Подходящи щадящи препарати са Epin-Extra, Биона Екуизил, Биона Кобре и др.

Когато доматите са вече болни...

Спешно трябва да се третират с фунгициди. Ако времето не позволява това (наближава времето за узряване на доматите), тогава можем да използваме Фитоспорин-М, който лекува и профилактира гъбичните заболявания. Той съдържа ендофитни бактерии, които са безвредни за хората и животните. Могат да се използват и други биологични фунгициди. С тях може и да се полива почвата, но обработката със стимуланти веднъж седмично е задължителна.

Долните заразени листа се отстраняват постепенно и се изгарят или изнасят извън участъка на безопасно за култивираните растения място. При поливане не трябва да се допуска мокрене на листата.

Ако болестта е почти напълно засегнала храстите, тогава може да се използва готварска сол, но с натриевия хлорид не трябва да се прекалява, защото създава други сериозни проблеми. Пръскането с 10%-ен разтвор ще позволи да запазим поне здравите плодове, а болните се отстраняват и унищожават.

Фитофтората вече нападна доматите
8085
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
Заради пика на заразни болести
Среща в София на главните ветеринари от Централна и Източна Европа
Третиране
Препоръки за есенна защита на овощните дървета и храсти
Епизоотична обстановка в България и съседни страни
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Франция спешно ваксинира животните срещу син език
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини