Селският съвет на село Турие-Ремети от Закарпатска област и Организацията на потребителите на вода „Вода на живота“ от Одеска област са първите, които получиха собственост върху мелиоративни мрежи и части от тях. Регистрацията на правата на собственост установява по законен начин собствеността върху мелиоративните мрежи и гарантира защита на инвестициите, направени за тяхната модернизация.
Това събитие е важен етап в развитието на реформата в областта на напояването. В края на краищата Украйна най-накрая получи инструментите, които ѝ позволяват да създаде обект като мелиоративна мрежа в Държавния поземлен кадастър и да регистрира собствеността му. Това е необходимо както за привличане на частни инвестиции във възстановяването и развитието на мелиоративни мрежи, така и за запазване на съществуващите мрежи. Досега мелиоративните мрежи не са били юридически признати за недвижими имоти, което означава, че не е било възможно да се документират разходите за строителство или да се докаже, че тръбите или плочите са били откраднати от каналите.
Законът на Украйна „За организациите на ползвателите на вода и стимулиране на хидравличната рекултивация“ даде възможност за превръщане на рекултивационните мрежи в пълноценни обекти на недвижимата собственост. За прилагането на този закон беше актуализирана функционалността на софтуера на Държавния регистър на правата на собственост. Отсега нататък държавните регистратори, нотариусите и операторите на центрове за административно обслужване могат да получават информация за мелиоративна мрежа или нейна съставна част, регистрирана в Държавния поземлен кадастър, в реално време.
Появата на подобен инструмент открива възможност за повече от 600 организации на потенциални водоползватели и стотици териториални общности да регистрират собствеността върху мелиоративните мрежи и да започнат процеса на тяхната модернизация, тъй като инвестициите им вече са защитени от закона. Този процес ще даде възможност да се възстанови мелиорацията за селскостопанско производство на 2 милиона хектара земя и да се увеличат няколко пъти добивите на високодоходни култури.