Сега засаждаме разсада на постоянно място в очакване на бъдеща добра реколта от домати. Много разочароващо може да бъде, когато връхчетата на вече зреещите плодове започнат да почерняват и всичките ни грижи се окажат напразни. Това се дължи на върховото гниене, което е често срещано неинфекциозно заболяване със сериозни проблеми и последствия, ако не бъде контролирано и третирано навреме.
Върховото гниене най-често засяга по-едрите и красиви плодове на доматите и много рядко пипера. При определени условия може да се прояви и вътрешно гниене, невидимо отвън, но образуващо участъци с увредена черна тъкан във вътрешността. Можем да защитим реколтата си, ако знаем причините и ги отстраним навреме.
Причини за върховото гниене при доматите
Върховото гниене може да бъде причинено от различни фактори:
– недостиг на калций в почвата;
– ниска влажност на почвата;
– висока температура и влажност на въздуха;
– бързо израстване и изобилна листна маса;
– увреждане на кореновата система;
– неправилни грижи за растенията;
– засоленост на почвата.
Профилактика на върховото гниене
Залага се на профилактиката срещу върховото гниене, която се извършва в няколко направления:
1. Осигуряване на достатъчни количества калций в почвата, като две седмици преди засаждането на разсада на постоянно място, трябва да се обогати с калциев нитрат или калциев хлорид, а количествата са съобразени с указанията на производителя. Важно е да не се внасят високи дози азотни торове, които стимулират бързото израстване и натрупване на много листна маса.
2. Регулиране на почвената влага
Необходимо е растенията да се поливат редовно, особено в горещо и сухо време, но трябва да се избягва преполиване, което може да увреди кореновата система. Използването на мулч ще помогне за поддържане на влажността на почвата.
3. Контрол на температурата и влажността на въздуха
При условие, че отглеждаме доматите в закрити съоръжения, трябва да осигурим добра вентилация, като вземем мерки за намаляване на температурата и влажността на въздуха. На открити площи можем да използваме мрежа за засенчване на растенията.
4. Оптимизиране на растежа на доматите
Важно е да се избягва прекомерното поливане и подхранване с азот.
5. Защита на кореноновата система от увреждане
Почвата около растенията трябва да се разхлабва редовно, за да се осигурява достъп на кислород до корените, внимавайки за евентуалното им увреждане.
6. Редовна и правилна грижа за доматите
Тази грижа се отнася до:
– регулярно поливане на растенията и с необходимите количества вода;
– подхранване с балансирани торове, съдържащи калций;
– осигуряване на добра вентилация при отглеждане в закрити съоръжения.