Начало » Важно за фермера » Гори и екология
10.05.2024 г.

Април е единадесетият пореден месец с рекордни температури в света

Април е единадесетият пореден месец с рекордни температури в света

Април е единадесетият пореден месец с рекордни глобални температури, съобщи Световната метеорологична организация позовавайки се на доклад на европейската служба за климатични промени Copernicus (C3S). Температурите на морската повърхност са рекордно високи през последните 13 месеца. В месечния доклад се подчертава изключителната продължителност на рекордните температури, които се дължат на естественото явление Ел Ниньо и на допълнителната енергия, задържана в атмосферата и океана от парниковите газове, причинени от човешката дейност. Подобна поредица се случи и преди по време на Ел Ниньо през 2015/2016 г.

През април 2024 г. средната температура на приземния слой на въздуха е била 15,03 °C, което е с 0,67 °C над средната стойност за периода 1991-2020 г. за април и с 0,14 °C над предишния максимум, достигнат през април 2016 г., според набора от данни ERA5 от Службата за климатични промени "Коперник" (C3S).

Месецът е бил с 1,58 °C по-топъл от оценката на средната стойност за април за периода 1850-1900 г., определен за прединдустриален референтен период, съгласно набора от данни ERA5.

Рекордните температури бяха придружени от метеорологични явления с голямо въздействие, включително силни горещини в много части на Азия, суша в Южна Африка и екстремни валежи на Арабския полуостров. Продължителните проливни дъждове в Източна Африка и Южна Бразилия се влошиха през първата седмица на май, което доведе до опустошителни и смъртоносни наводнения.

"Големият брой екстремни метеорологични и климатични явления (включително рекордни дневни и месечни температури и количества валежи) са по-вероятни в един по-топъл свят", заяви експертът по климата на ВМО Алваро Силва.

"Температурата на морската повърхност в няколко океански басейна, включително в тропическия пояс, продължава да е рекордно висока, което води до отделяне на повече топлина и влага в атмосферата и по този начин до влошаване на условията", каза той.

Екстремни горещини 

В рамките на Европа се наблюдават големи температурни разлики. Извън Европа температурите бяха най-много над средните в Северна и Североизточна Северна Америка, Гренландия, Източна Азия, Северозападен Близък изток, части от Южна Америка и по-голямата част от Африка.

Индия пострада от многократни горещини през април и началото на май, като индийският метеорологичен департамент издаде множество съвети и предупреждения за опазване на здравето на хората. Най-високата максимална температура от 47,2 °C е регистрирана в Гангска Западна Бенгалия на 30 април. Училищата в Бангладеш бяха затворени като предпазна мярка срещу опасните горещини.

В Тайланд бяха регистрирани много нови температурни рекорди на станциите - например 44,1 ºC в Муанг Пхетчабун Пхетчабун на 27 април, по данни на Метеорологичния департамент на Тайланд. В Мианмар също са регистрирани нови температурни рекорди - 48,2 °C в Chauk.

В Мексико също бяха регистрирани необичайно високи температури. На 2 май в станцията Gallinas са измерени 45,8 °C - в сравнение със средна майска температура от 34,1 °C (база 1981-2010 г.). Според националната метеорологична и хидрологична служба CONAGUA горещата вълна се очаква да продължи с максимални температури над 40 °C.

Южна Европа е била по-суха от средното

В по-голямата част от Северозападна, Централна и Североизточна Европа периодът беше предимно по-влажен от средното. По-голямата част от Южна Европа е била по-суха от средното, според C3S.

По-влажни от средното са били условията в Централна, Източна и Южна Северна Америка, в цяла Централна Азия, страните от Персийския залив, най-източната част на Азия, Източна Австралия, Южна Бразилия. Проливните дъждове често водеха до наводнения.

Април е единадесетият пореден месец с рекордни температури в света
3722
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Климатичните промени засягат два пъти по-бързо Азия
Климатичните промени засягат два пъти по-бързо Азия
През следващите 5 години
Климатичните прогнози показват, че температурите ще останат на рекордни нива
Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа
Доклад на Еврокомисията и Европейската инвестиционна банка
ЕИБ и ЕК: До 66 на сто загуби на доход за фермерите в ЕС заради климата до 2050 година
Институт по аграрна икономика
Българо-китайско изследване за адаптация на селата към климатичните промени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини