В последния доклад на Европейската агенция по безопасността на храните (EFSA) за остатъците от пестициди в храните в Европейския съюз, публикуван преди дни, се дава подробна информация за продуктите, проверени през 2022 г., от който става ясно, че все повече нарастват пробите, инспектирани в държавите членки.
През 2022 г. в Европейския съюз (ЕС) са събрани безпрецедентно много проби от храни - 110 829, което е с една четвърт повече в сравнение с предходната 2021 г., се посочва в доклада. Добрата новина е, че 96,3% от пробите на тези храни са в рамките на законово допустимите нива, което означава здравословност на продуктите. От тези проби 11 727 са анализирани като част от координираната от ЕС програма за контрол (EU MACP) – при тях 98,4% са в рамките на законовите ограничения.
В рамките на контрола, упражняван върху хранителните продукти, експертите анализират проби, взети на случаен принцип от 12 хранителни продукта. За 2022 г. това бяха ябълки, ягоди, праскови, вино (червено и бяло), марули, главесто зеле, домати, шипки, овесено зърно, ечемичено зърно, краве мляко и свинска мас.
От анализираните проби 51,4 % (или 6 023 проби) са без количествено измерими нива на остатъчни вещества. 47 на сто ( или 5 512 проби) са съдържали едно или повече остатъчни вещества в концентрации, по-ниски или равни на разрешените нива (известни като максимално допустими нива на остатъчни вещества или МДГОВ).
Само при 1,6 % (или 192 проби) са съдържали остатъчни вещества, които превишават разрешените нива.
На всеки три години се вземат проби от една и съща кошница от продукти, като се наблюдават възходящи или низходящи тенденции за конкретните стоки. Общият процент, при който остатъците от пестициди надвишават максимално допустими нива на остатъчни вещества, леко намалява от 2% през 2019 г. до 1,6% през 2022 г.
В сравнение с 2019 г. и с 2016 г. процентът на превишаване е намалял за ябълките, прасковите, ягодите, виното и свинската мас. При шипките съще се отчита намаление спрямо 2019 г.
Друга добра новина е, че и през 2022 г., подобно на 2019 г. и 2016 г. не са открити проби от краве мляко с остатъчни вещества над допустимите норми. Превишенията са установени единствено при остатъчните вешества на главесто зеле, домати, марули, ечемик и овесено зърно.