Царевицата за износ от Украйна продължава да поскъпва, докато разходите за превоз намаляват, а това принуждава преработващите предприятия в страната да вдигат изкупните цени, за да си осигурят достатъчни запаси от суровина, коментират от украинския филиал на френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade. През седмицата изкупните цени на царевицата за износ от Украйна се повишиха с 3-4 долара на тон до 159-161 долара (7000-7100 хривни) за тон с доставка до черноморско пристанище, като ръстът в хривни е по-слаб заради стабилизирането на валутния курс на 39,5 хривни за долар. В нарасналата конкуренция с износителите преработващите предприятия вдигнаха цените до 6300-6700 хрини за тон с доставка до завода. Фермерите обаче са заети със сеитбата, така че предложенията за продажба намаляха. Очакванията са те да възстановят продажбите до една седмица.
През миналата седмица ставките за преоз на зърно от пристанищата на Одеса и тези на Дунава се понижиха с 3-5 долара на тон, като в най-голяма степен бе отчетен спад в посока на Китай и Испания. За кораби тип „Панамакс” от Одеса за Китай понижението е с 4 долара зо 54-56 долара за тон, а за фуражна пшеница за Виетнам – също с 4 долара до 52-54 долара за тон. Само преди месец цените за превоз по море бяха между 62 и 65 долара за тон.
През селскостопанския сезон 2023-2024 г., започнал на 1 септември, Украйна вече е изнесла 22 млн. тона от прогнозираните от министерството на селското стопанство на САЩ 24,5 млн. тона, като само през април за чужбина са изпратени 3,25 млн. тона. През миналия селскостопански сезон страната изнесе 24 млн. тона, а през април 2023 г. – 1,67 млн. тона.
Цените на царевицата в Украйна получиха подкрепа и от спекулативния ръст на котировките на европейския и американския континент на фона на студовете в САЩ, жегите в Бразилия и забавянето на темпото на жътва в Аржентина. През седмицата цените по майските фючърси на борсата в Чикаго се повишиха с 3,2% до 173,6 долара за тон, нараствайки с 1,8% на месечна база, докато по юнските фючърси на борсата в Париж нараснаха с 5,2% до 207,5 евро (222,5 долара) за тон, което е увеличение с 8,2% спрямо нивото им преди 30 дни.
През следващите месеци цените на царевицата в световен мащаб ще останат под натиск от метеорологични фактори, но като цяло пазарът е потиснат от големите запаси и свитото търсене.