Много от най-често отглежданите и консумирани риби в ЕС не показват наличие на паразити, които могат да заразят хората. Въпреки това в някои отглеждани видове са открити паразити и са необходими повече данни, за да се определи доколко са разпространени някои паразити в отглежданите риби. Това са основните изводи от публикуваното днес научно становище на Европейския орган за безопасност на храните EFSA, в което се оценяват и нови методи за откриване и унищожаване на паразити в рибите.
Наличните научни данни от района на ЕС, макар и ограничени, показват, че много видове отглеждана риба, предназначена за пазара, не са заразени с паразити, причиняващи зоонози. Сред тях са атлантическата сьомга, дъговата пъстърва, морският дявол, калканът, морският орел, атлантическият палтус, шаранът и европейският сом.
Въпреки това в европейския морски костур, атлантическия червен тон, треската и/или лина, отглеждани в открити клетки в открито море или в проточни водоеми, бяха открити паразити като Anisakis и други.
Рибите, отглеждани в затворени рециркулационни системи за аквакултури с филтрирана вода и термично обработен фураж, почти сигурно са свободни от зоонозни паразити.
Експертите на ЕОБХ заключиха, че са необходими повече данни за оценка на разпространението на специфични паразити в рискови видове риба, системи за отглеждане и производствени райони в региона на ЕС. Това би осигурило цялостна картина на различните комбинации от основните видове риби, отглеждани в стопанства, и съответните паразити.