Начало » Новини » Коментари
07.03.2024 г.

Управлението на агросектора по отношение на прозрачност и компетентност е на ниско ниво

Институт по аграрна икономика
Управлението на агросектора по отношение на прозрачност и компетентност е на ниско ниво

Снимка: sinor.bg

В статия на проф.д-р Храбрин Башев и доц.д-р Божидар Иванов от Института по аграрна икономика, публикувана в едно от най-престижните световни академични издания, швейцарското списание Sustainability, се дава цялостна оценка за качеството на аграрното управление в България. Това е първата по рода си холистична оценка на аграрното управление в България, която показва, че качеството му е на средно европейско ниво.

Съществува значителна диференциация в качеството на отделните елементи на системата на управление. По отношение на устойчивостта, аграрното управление в страната е на добро (европейско) ниво, докато по отношение на процеси, средства и ред, то е на задоволително ниво, четем в доклада.

Качеството на аграрното управление в България е най-високо по отношение на принципите справедливост и солидарност (добро европейско ниво) и добре работещ публичен сектор. По отношение на функционирането на публичния сектор аграрното управление е на средно ниво, докато по всички останали принципи, то е на задоволително (европейско) ниво. Качеството на аграрното управление е най-ниско по отношение на участието на заинтересованите страни и добре работещ частен сектор.

За оценка на качеството на агро-хранителното управление се предлага йерархична система с адекватни принципи, критерии, показатели и референтни стойности за добро управление (governance).

Силните страни на системата за аграрно управление на сегашния етап на развитие на отрасъла са високата степен на заетост на хората в селското стопанство, ниското ниво на дискриминация, и голямото значение на селското стопанство в търговията. Тези три области показват сравнителния потенциал и предимствата на българското земеделие и хранителен сектор по отношение на добро (европейско) ниво на качество на управление, и те трябва да бъдат поддържани и подобрявани.

Факт е средното качество на аграрното управление по отношение на степента на пазарна ориентация на земеделските стопанства, коректност и почтеност в бизнес отношенията, потенциал за ценово възнаграждение, и информираност на заинтересованите страни и агенти в селското стопанство. В тези области качеството на управлението трябва да бъде подобрено и съществуващият потенциал проучен и използван, се посочва в анализа.

Изследване за оползотворяване на утайките и значението за агросектора

Във всички останали области качеството на управление е на задоволително ниво, но е особено ниско по отношение на прозрачност при вземане на решения; ниво на неприемливо лобиране; разходи и усилия за взаимоотношения с други частни и публични агенти в селското стопанство; принос за противодействие в агросектора на климатичните промени; значение на селското стопанство в икономиката на страната; симетрия между взетите решения и обществените очаквания в селското стопанство; компетентност и опит на агентите в селското стопанство и достъп на земеделските стопанства до публична подкрепа. Във всички тези области с ниско качество трябва да се насочат усилията на агробизнес мениджъри, държавни органи и заинтересованите агенти за да се подобри управлението на аграрния и хранителния сектори в страната.

Разработката e направена с финансовата подкрепа на Фонда за научни изследвания, проект „Механизми и форми на аграрното управление в България“, договор № КП-06-Н56/5 от 11.11.2021г.“

Използван е оригинален холистиен подход за адекватно разбиране на агро-хранителното управление и за оценка на неговото качество. Агрохранителното управление се разглежда като сложна система включваща (1) участващи и свързани агенти в агро-хранителната верига; (2) средства (правила, форми и механизми), които управляват поведението, дейностите и взаимоотношенията на агентите, (3) процеси и дейности, свързани с вземането на управленски решения, (4) специфичен обществен ред, произтичащ от процеса на управление, и (5) резултати от функционирането на системата по отношение на реализацията на целите за устойчиво развитие.

Управлението на агросектора по отношение на прозрачност и компетентност е на ниско ниво
4437
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини