Пазарът предлага различни стимулатори за покълване на семената и развитие на разсада. Те помагат не само за повишаване на кълняемостта, но подобряват развитието на разсада, стимулират възстановяването и растежа на кореновата система, предотвратяват падането на цветовете и завръзите, предпазват от развитието на някои болести.
Опитът показва, че домашно приготвените стимулатори не отстъпват на промишлените, но можем да ги открием в кухнята, сред стайните цветя или в градината.
Алоето и каланхоето са заслужили славата си на отлични биостимулатори за повишаване на кълняемостта. Известно е, че старите листа на тези растения имат по-голямо количество хранителни вещества, но не трябва да се предозират. Използват се отлежали при ниски температури и в отсъствие на светлина листа, а сокът се изстисква ръчно и се разрежда в съотношение 1:1 с вода. Семената се накисват за 10-12 часа и се засяват, но без да се измиват. Може шепа накъсани листа да се поставят в литър вода за 3-5 денощия и да се полива след засяване на семената.
Извлек от гъби
Изсушените гъби са много богати на стимуланти за покълване и растеж. Необходими са 100 г, които се заливат с един литър вряла вода, а след изстиване се накисват семената за 5-6 часа и се засяват. Резултатът е дружно поникване и здрав разсад.
Дървесната пепел е отличен стимулант, подобряващ покълването на семената. Необходимо е да се приготви настойка, като две супени лъжици се заливат с литър вода, престоява два дни, след което се накисват семената за 3-6 часа.
Копривата е ядлив и много полезен бурен не само за нас, но и за културните растения. Използва се настойка, като 100 г билка се залива с 1 л вряща вода, престоява 1-2 денонощия и се накисват семената за 7-14 часа. През пролетта и лятото свежа коприва се използва за приготвяне на зелен тор или се поставя в посадъчните ямки при засаждане на разсада на постоянно място.
Лучените люспи съдържат цял набор от полезни свойства. Две шепи от тях (добре наситнени) се заливат с литър вряща вода и киснат 2-3 дни. След прецеждане настойката се използва за поливане на засетите семена или разсада. Ефектът се забелязва почти веднага.
Лучените люспи потискат развитието на гъбичните заболявания, включителено сечене при разсада.
Торфеният мъх (сфагнум) е естествен биостимулатор, който създава антибактериална среда. Шепа мъх се накисва в литър вода за три денонощия, прецежда се, а семената престояват един ден и се засяват.
Пчелният мед, разтворен във вода е добър биостимулатор и лесен за приготвяне – 1 чаена лъжичка мед се разтваря в чаша вода. Семената се киснат 5-6 часа и се засяват.