Начало » Пазари » Животинска продукция
15.02.2024 г.

Млечните продукти, произведени в България през 2023 г., са най-скъпите за последните 8 години

Млечните продукти, произведени в България през 2023 г., са най-скъпите за последните 8 години

Наблюденията от предходни години показват, че при движението на цените на млечните произведения има определени сезонни тенденции, изразяващи се в по-високи есенно-зимни стойности и спад на цените през пролетта и лятото. През последните няколко години тези сезонни колебания са все по-слабо изразени, констатират от Държавна комисия по стоковоте борси и тържища в регулярния си годишен доклад. През 2023 г. тенденцията на слаби сезонни колебания при млечнитепроизведения в общи линии се запази.

През 2017 г. беше наблюдаван продължителен и устойчив възходящ тренд при цените на всички млечни произведения, като кривата на стойностите на маслото достигна пикови стойности за последните години. В същия период цените на млечните произведения на международния пазар също отбелязаха значителен ръст за последните години. През 2018 г. пазарът на млечните производния в страната се успокои, но цените се задържаха на високите нива от предходната година. Наблюдаваната тенденция при движението на цените на млечните произведения в периода 2019 - 2021 г. е преобладаващо възходяща, като кривата се движи устойчиво, но плавно нагоре.

През 2022 г. се наблюдава ускоряване на темпа на нарастване на цените, като кривата придобива стръмен характер и достига пикови стойности за целия период, през който Държавна комисия по стоковите борси и тържища наблюдава цените на едро.

Покачването на цените на млечните произведения през годината се дължи на поскъпването на суровото мляко, фуражите, производствените разходи и горивата и енергията.

Покачването на цените на млечните продукти през последните години се дължи в не малка степен и на изискванията за повишаване на качеството на влаганите суровини при производството им и наблюдаваната промяна на потребителското търсене.

Движението на кривата на Индекса на Тържищните Цени на млечните произведения се обуславя от движението на цените на стоките, които влизат в неговата структура (Стоките, които влизат в структурата на този индекс са сирене – краве и овче, кашкавал ”Витоша” и краве масло).

В началото на 2023 г. индексът на млечните произведения стартира от ниво 3,305 пункта. През първите два месеца кривата се задържа около това ниво, а през март стойностите се покачват до 3,320 пункта. Следва период на низходящ тренд на цената, която стъпва през юни на 3,186 пункта. С известни колебания в двете посоки, до средата на ноември индексът се покачва, без да достигне нивото от месец март. В крея на годината на млечния пазар се наблюдава успокоявани и кривата се стабилизира на ниво от 3,226 пункта. Спрямо началото на годината е отчетен лек спад от 2,4%. фигура 1

Независимо от успокояването на пазара на млечни продукти през 2023 г. нивото, на което се стабилизира кривата остана много високо. По тази причина средногодишната стойност на индекса през 2023 г. е с 13% по-висока спрямо предходната година.

Върху движението на индекса в този период влияне оказва запазването на относителни стабилни цени на млечните продукти, които влизат в състава му.

Средногодишните цени на млечните произведения през 2023 г. са най-високите за последните осем години.

Като цяло кривата на индекса на млечните произведения в периода 2014 – средата на 2016 г. има низходяща тенденция за разлика от периода 2012 – 2013 г., когато се наблюдаваше устойчив възходящ тренд. В резултат на силното покачване на цените на млечните произведения през 2017 г., стойностите, достигнати в началото на декември 2017 г. са най-високи от началото на 2006 г.

Движението на индекса на млечните произведения през 2018 г. повтаря тенденциите от предходните години, но в резултат на високата база от предходната година кривата се стабилизира на по-високи нива спрямо периода 2014 – 2017 г. През 2019, 2020 и 2021 г. кривата има устойчива възходяща тенденция.

Най-силен възходящ тренд се наблюдава през 2022 г., когато стойностите стъпват на изключително високи нива и са пикови за целия период на наблюдение на цените на млечните произведения от Комисията. Сравнителният анализ на средногодишните цени на млечните произведения през 2023 г., спрямо 2022 г. показва, че цените на всички стоки от тази група бележат ръст в сравнение с предходната година, като поскъпването е в диапазона 2-17%.  Анализът на цените за периода 2016 – 2023 г. показва, че млечните произведени през 2023 г. са най-скъпи.  

Млечните продукти, произведени в България през 2023 г., са най-скъпите за последните 8 години
25868
 

Последни материали
Виж
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
14 019 производители на протеинови култури получиха 31,7 млн. лева за Кампания 2024
Решения на Министерския съвет
Прехвърлят щатни бройки от промишления център в Москва към комисията за стоковите борси и тържищата
Решения на Министерския съвет
Държавата рестартира инвестиционната програма за общински проекти
Двойна – 2500 евро, ще бъде помощта за малките стопани
Брюксел реши: Бюрократичният товар на фермерите ще олекне, проверките ще се заменят от сателити
Цената на изкупвачите е 4 лв, на пазара - 20
Николай Гайдов, пчелар: Смъртността в кошерите и евтиният мед на едро помитат сектора
Свързани материали
Виж
С участието на представители на Българския фермерски съюз
Европейски конгрес за развитие на селските райони се проведе в Полша
Между обещаното и реалното
И без таван на търговските надценки фермерите могат да бъдат защитени
Италия
Конфискуваха 9,6 млн. евро и 12 арестувани за измама с Организация на земеделски производители
БФС
Браншовици настояват за нова стратегия в подкрепа на агросектора
Въпреки повишаването на цените за новата реколта с 10 на сто
В Египет изкупуването на пшеницата от фермерите върви мудно
За кампания 2024 г.
Малките фермери получават еднократно по 2444,75 лева на бенефициент
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини