Начало » Новини » Страната
15.02.2024 г.

Обсъждат Харта за устойчив туризъм – без участието на агробизнеса

Инициатива на МОСВ
Обсъждат Харта за устойчив туризъм – без участието на агробизнеса

Снимка: sinor.bg

По инициатива на министерството на околната среда и водите е проведено обществено обсъждане на проект за Харта за устойчив туризъм в България, организирано на 14 февруари в МОСВ. Документът, изготвен съвместно с експерти от Министерството на туризма, е представен за обсъждане сред най-широк кръг участници. В списъка обаче не фигурират представители на малксите семейни ферми, които разполагат с къщи за гости и имат сериозно отношение към вътрешния туризъм.

Хартата има характер на етичен кодекс и след като бъде приета, ще е отворена за подкрепа от всички заинтересовани страни – местни власти, институции, представители на бизнеса и гражданското общество. Целта е тя да се превърне в своеобразен зелен етичен код за всички, които работят за развитието на устойчив туризма в България, съобщават от екоминистерството.

„Това е идея, която вече 11 години – от времето, когато бях служебен министър – чака да бъде реализирана“, сподели министър Попов при откриването на срещата. „Смисълът да разработим Харта за устойчив туризъм в България се състои в това, организациите, въвлечени в туризма, да се съгласят около няколко общи принципа на поведение, което би улеснило дебата как общуваме с природата и как да избегнем конфликтите, свързани с инвестиционни намерения сред природата“, обясни той.

„Отсъства диалогът, как да се строи сред природата, как да се опази ландшафтът“ – сподели още министърът и допълни, че необмисленото презастрояване на големите ни курорти се дължи и на факта, че през годините все още не е проведен нормален процес на обществени консултации за устойчив туризъм.

„И с политическо поведение, и с практически действия подкрепяме идеята за приемане на Хартата и ще работим за нейното осъществяване“ – потвърди в отговор заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, която даде висока оценка, че на общественото обсъждане присъстват водещите и с най-добра експертиза представители на туристическия бизнес.

В дискусията участваха и заместник-министрите на транспорта и съобщенията Димитър Недялков и на културата Чавдар Георгиев, ръководители и експерти от Български туристически съюз, Българска асоциация за алтернативен туризъм, Институт за анализи и прогнози на информационната среда в туризма, Национален борд за туризъм, Българска туристическа камара, Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции, Българска асоциация на експертите в туризма, Български съюз по балнеология и СПА туризъм, Асоциация на парковете в България и мрежата за гражданско действие “БлуЛинк”.

Хартата за устойчив туризъм в България предлага цели, принципи и ценности, които да обединят в обща посока усилията на хората от туристическия бранш и подкрепящите ги институции: за утвърждаване на страната като туристическа дестинация с характерна идентичност; за устойчиво развитие на регионите чрез разумно използване на ресурсите и щадяща природата туристическа инфраструктура; чувствителност към опазването на природното и културно-историческото наследство; полза за местните общности; подобряване на достъпността до дестинациите с обществен транспорт.

Дискусията се фокусира върху предизвикателствата, свързани с разработване и предлагане на висококачествен и атрактивен туристически продукт при спазване на принципите за устойчивост. Участниците обсъдиха ролята на Хартата и направиха предложения за подобряването й в подкрепа на конкретни стъпки и действия за устойчив туризъм, съхраняване на природното и културно-историческото ни наследство по отговорен начин, с максимална полза за местните общности.

Предстои в кратък срок становищата, изказани по време на обсъждането, да бъдат отразени в окончателния документ и Хартата за устойчив туризъм в България да бъде предоставена за приемане от всички заинтересовани страни, съобщиха от МОСВ.

Обсъждат Харта за устойчив туризъм – без участието на агробизнеса
2735
 

Последни материали
Виж
По интервенцията за хуманно отношение не се представя такъв документ
До 31 декември кандидатите по две интервенции доказват преминато обучение
Това е 28% от целия внос на мед за ЕС
Украйна изнесе 45,8 хил. тона мед за Европейския съюз през 2023 г.
Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
Център за оценка на риска по хранителната верига
БАБХ икономисва от анализи за качеството на меда
Рейтинг за 2024 г.
Аграрният университет отново води в рейтинга на висшите училища
Печени люти чушки
Свързани материали
Виж
България остава лидер по трофейни качества на дивеча
Близо 8,5 млн. лева са приходите от ловен туризъм у нас през 2023 г.
Важно!
Подписана е Харта за устойчив туризъм, в индиректна връзка със селата
Министри и кметове обсъдиха как Природен парк „Витоша“ да стане зона за устойчиво развитие на спорта и туризма
Нови политики
Предвижда се рекламата на храните и на туризма да вървят ръка за ръка
Европейската прокуратура погна измамниците с къщи за гости за агротуризъм
Закрива се факултет „Стопанско управление“ в Лесотехническия университет – София
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини