Опустошителни горски пожари причиниха десетки жертви в Чили , което предизвика обявяване на извънредно положение и мащабна спасителна операция съобщиха от Световната метеорологична организация. Бедствието се случи в момент, когато Чили и други части на Южна Америка са обхванати от силни горещини, подхранвани от Ел Ниньо и изострени от изменението на климата.
Чилийското правителство обяви извънредно положение и национален траур. Съобщава се, че са загинали повече от 100 души, а броят на жертвите се очаква да нарасне още, тъй като спасителите се опитват да достигнат до най-засегнатите райони в района на Валпараисо, включително около крайбрежния град Виня дел Мар.
Преди пожарите чилийските власти издадоха редица червени предупреждения от най-високо ниво за опасност от пожари поради повишените температури, сухите почви и силните ветрове. Националната метеорологична и хидрологична служба на Чили също издаде червени предупреждения за горещини в съответствие с кампанията "Ранно предупреждение за всички".
Ел Ниньо.
От от Световната метеорологична организация отбелязват, че климатичните въздействия и екстремните явления, са по-силни през това лято в южното полукълбо поради комбинацията от силен Ел Ниньо и дългосрочното повишаване на температурата на сушата и морето вследствие на предизвиканото от човека изменение на климата.
"Поради влиянието на Ел Ниньо се очаква през летния сезон в региона да бъдат регистрирани максимални температури, които са над нормалните стойности за сезона", заяви Барбара Тапиа Кортес от Регионалния офис на ВМО за Северна и Южна Америка.
Ел Ниньо се появява средно на всеки две до седем години, а епизодите обикновено продължават от девет до 12 месеца. Това е естествен климатичен модел, свързан със затопляне на температурата на океанската повърхност в централната и източната част на тропическия Тихи океан.
Жега и пожари
Пожарите се случват в момент, когато в много страни в Южна Америка - включително Чили, Аржентина, Парагвай и Колумбия - се наблюдават продължителни горещини и много температурни рекорди.
На 31 януари в Сантяго де Чили живакът достигна 37,3 °C, което е третата най-висока регистрирана температура за последните 112 години.
В Колумбия, където правителството обяви горските пожари, с които страната се бори в момента, за природно бедствие, няколко общини също отбелязаха температурни рекорди. Сред тях са 40,4 °C в Йерусален.
Аржентина беше обхваната от продължителна гореща вълна от 21 до 31 януари, като горещините продължиха и през февруари, а в страната бяха разпространени червени предупреждения за горещини от най-високо ниво.