На първото за тази година заседание на Управителния съвет на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци, проведено преди дни, е приета годишната програма за развитие на организацията, в която основно място е отделено на популяризирането на бранша, както и добрите условията за работата в консервната индустрия с цел привличане на повече специалисти и работници, съобщиха от съюза.
През тази година консервните заводи ще търсят възможности за увеличаване конкурентоспособността и за суровинно обезпечаване, което е сериозен проблем през последните години.
В програмата са заложени мерки за активна работа с представителите на държавни институции по въпросите за развитие и изменения на Стратегията от фермата до трапезата; за промени в регламента за етикетиране; за ефективно прилагане на Наредба 8/ 2021 за условията и реда за контрол върху продуктите за растителна защита, търговията, търговията, преопаковането, съхранението и употребата им.
Браншът настоява и за стимули при експорта чрез подкрепа на търговските представителства зад граница и целево стимулиране на експорта на продуктови линии с доказан експортен потенциал.
В тази връзмка са предвидени и среще в съвета по тристранно сътрудничество ХВП по актуални за бизнеса въпроси; по изпълнение и изменение на Зелената сделка и др.
В Програмата за развитие на Съюза за 2024г са предвидени и мероприятия за повишаване капацитета и знанията на работещите в предприятията, преработващи плодове и зеленчуци чрез:
- запознаване със съвременните тенденции в развитието на храните:
- новите геномни техники и отражението им върхуу спецификата на суровините /подходящи ли са за преработка;
- налага ли се промяна в технологичните процеси;
- налага ли се извършване на анализи за безопасност/;
- обучение на тема „Фамилният бизнес в България – приемственост и поколенчески различия”;
- предоставяне на своевременна информация относно проекти на закони, изпълнението на различни наредби, изпълнението на мерките от Плана за действие към Националната програма за предотвратяване и намаляване на загубата на храни (2021 г. - 2026 г.), както и информация по проекта за Ръководство за добри хигиенни практики при производство на малки количества храни в домашни условия, изготвено от асоциация „ЛОКАЛФУУД“.
В разработения документ за 2024 г. е заложено и активно включване в обществените обсъждания със становища, изработени с участието на експерти от фирмите членове на СППЗ.