Начало » Важно за фермера » Пчеларство

Нови правила за ясно етикетиране на страната на произход на меда

Синор.БГ / 31.01.2024 г.
Нови правила за ясно етикетиране на страната на произход на меда

Страните членки на ЕС и Европейският парламент постигнаха сделка за ясно етикетиране на страната на произход на меда. Досега само за смесите от различни видове мед трябваше да бъде изрично посочено дали са с произход от ЕС. В бъдеще дяловете на различните видове мед от всяка страна също ще трябва да бъдат изброени. Законът също така има за цел да предотврати смесването на фалшив с естествен мед.

Според евродепутатите за голяма част от меда, внасян от държави извън ЕС, има съмнения, че е фалшифициран със захар и остава неоткрит на пазара на ЕС (Комисия 2021 г.). С цел да се противодейства на подобни измами и да се информират по-добре потребителите.

Прие се да се въведе задължението в същото зрително поле като наименованието на продукта ясно да се посочват държавите, от които идва медът, вместо само дали е от ЕС или не, какъвто е случаят понастоящем за смесите от мед. Също така трябва да се посочи процентното съдържание на меда, произхождащ от поне четирите най-големи страни на произход. Ако това не представлява повече от половината от общия мед, процентите трябва да се посочат за всички страни.

След проучвания за осъществимост и с цел допълнително ограничаване на измамите Европейската комисия предлага уникален идентификационен код или подобна техника, за да може да се проследи медът обратно до пчеларите. Беше постигнато и съгласие, че следва да се създаде платформа от експерти на ЕС, която да събира данни за подобряване на контрола, откриване на фалшификации в меда и да дава препоръки за система на ЕС за проследяване, която да позволява проследяване на меда до производителя или вносителя, който го е събрал.

Нови правила за ясно етикетиране на страната на произход на меда
13541
 

Последни материали
Виж
Разпределени са близо 31 млн. евро
ДФЗ изплати преходната помощ за тютюна. Виж ставките!
С подаване на искане за анекс
Приключването на еко проектите по ПВУ е удължено до 30 април
Антикорупционен сигнал
Христанов с данни до прокуратурата за източване на милиони левове през инсинераторите
Възможно е разпространение на болести
Фермери алармират: Трупаме мъртви животни заради спряна услуга
Благодарение на увеличеното търсене в сектора на едрия рогат добитък
Производството на комбинирани фуражи във Франция нарасна с над 1 на сто
Насочени са към три министерства
Кризата в зърнения сектор: производителите предлагат спешни мерки
Свързани материали
Виж
Земеделие без субсидии: уроци за устойчив бизнес модел в агросектора
Сърбия започва обществено обсъждане на стратегия за земеделието до 2034 г.
Практика
Основа на биоземеделието - подхранваме почвата, не растенията
Разкрития и атаки
Как за три седмици Иван Христанов си създаде мощни врагове
Изследване на свободата на словото
Доклад ЕС: България остава трудна среда за независима журналистика
Предстоящо
Брюкселският балон: Журналисти ще обсъждат аграрната комуникация в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини