Пчеларите бяха едни от първите земеделски производители, получили подпомагане по Стратегическия план още през 2023 г. – първата година от прилагане на новата Обща селскостопанска политика (ОСП). След съответните административни инспекции и проверки на място към момента са изплатени 4 065 964.60 лв., съобщиха за Синор.бг от агроминистерството.
Припомняме, че заявления за подпомагане по интервенциите в сектор „Пчеларство“ се приемаха между 17 и 26 юли в Системата за електронни услуги (СЕУ). За този прием бяха подадени 1 365 заявления, от които одобрение получиха 1 241 пчелари.
Приемът на заявления за плащане по интервенциите в сектор „Пчеларство“ продължи до 2 октомври 2023 г., като подадените заявления бяха 1 201. От 27 ноември 2023 г. до 1 декември беше отворен допълнителен прием на заявления за плащане за кандидати, които имат двустранно подписан договор за предоставяне на финансова помощ с Държавен фонд „Земеделие“, но не са подали заявления за плащане в срок. През посоченият период бяха подадени още 35 заявления за плащане. Така общият им брой достига 1236. От фонда съобщиха, че все още се обработват 12 подадени заявления за плащане.
Най-голям интерес от страна на пчеларите е имало към интервнецията „Инвестиции в материални и нематериални активи”, където субисидиите се предоставят за покупка на техническо оборудване, машини и съоръжения за добив и първична обработка на пчелни продукти, както и за обезпечаване на дейности, свързани с отглеждането и здравето на пчелните семейства.
Останалите интервенции, по които пчеларите са кандидатствали, са в следните направления.
„Консултантски услуги, техническа помощ, обучение, информация и обмен на добри практики, включително чрез работа в мрежа, за пчелари и пчеларски организации” за дейностите:
а) „Информационни семинари/лектории за повишаване на знанията по конкретни теми, насочени към сектор пчеларство”;
б) „Демонстрационни дейности и посещения на земеделски стопанства (демонстрационен обект) за краткосрочен обмен на опит”;
в) „Разработване на наръчник/наръчници за добри практики, включително нормативни изисквания в пчеларството”;
„Борба срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата" за дейностите:
а) „Третиране на пчелните семейства срещу агресорите и болестите в кошера, особено срещу вароатозата”;
б) „Тестване на пчелните семейства за степента на опаразитеност с причинителя на вароатозата – Varroa destructor”.
„Подновяване на пчелните кошери в Съюза, включително развъждане на пчели" за дейността "Подновяване и/или увеличаване броя на пчелните кошери”
"Рационализиране на подвижното пчеларство" за дейностите:
а) "Подпомагане закупуването на нов инвентар, необходим при практикуване на подвижно пчеларство";
б) "Възстановяване на част от разходите при практикуване на подвижно пчеларство за придвижване на пчелните семейства".
5. "Действия за подпомагане на лабораториите за анализ на пчелните продукти, загубата на пчели или спада на производителността, както и потенциално токсичните за пчелите вещества" за дейностите:
а) "Извършване на физикохимичен анализ на пчелен мед и пчелни продукти";
б) "Извършване на анализи за наличие на остатъци от пестициди в хранителни запаси, восък и трупчета на пчели".
„Действия за запазване или увеличаване на наличния брой пчелни кошери в Съюза, включително развъждане на пчели" за дейността "Запазване/възстановяване и/или увеличаване броя на пчелните семейства”.
„Сътрудничество със специализирани органи за изпълнението на изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти" за дейността "Изпълнение на изследователски проекти, създаващи добавена стойност в областта на пчеларството”.
„Популяризиране, комуникация и маркетинг, включително действия за наблюдение на пазара и дейности, насочени по-специално към повишаване на осведомеността на потребителите относно качеството на пчелните продукти" за дейността "Организиране и провеждане на национално ниво на изложения, пресконференции, информационни кампании, фестивали, панаири”.