Начало » Пазари » Животинска продукция

САЩ очакват спад в производството на мляко в ЕС през 2024 година

Обстановката на пазара предвещава затваряне на малки ферми
Синор.БГ / 27.12.2023 г.
САЩ очакват спад в производството на мляко в ЕС през 2024 година

sinor.bg

През 2024 г. в Европейския съюз се очаква слаб спад с 200 хил. тона в производството на сурово мляко до 144,6 млн. тона, се посочва в последния доклад на министерството на селското стопанство на САЩ за млечните продукти „Световните пазари и търговията”. Експерти на ведомството посочват, че скромното увеличение на продуктивността на кравите ще се окаже недостатъчно да компенсира продължаващото намаляване на броя им, а устойчивото понижаване на изкупните цени на млякото от фермерите, съчетани с постоянно растящите производствени разходи, увеличават натиска върху фермерите, особено в големи страни-производителки като Германия, Франция, Испания и Полша.

Въздействието на тези фактори е по-изразено при малките ферми, които нямат възможност да печелят от мащаб и или да договорят добри цени с преработвателите от позиция на организираната сила, за да увеличат конкуренцията сред купувачите на продукцията им.

Производителите се мъчат и със спазването на правилата за околната среда – инициативи като ограниченията, наложени от правителството на Нидерландия върху вредните азотни емисии, и предложената от ирландското правителство схема за доброволни плащания за стимулиране на клането на кравите, допълнително усложняват дейността им.

Очаква се посочените фактори да доведат до поредното окрупняване на пазара и до затваряне на малки ферми. Големите компании обаче вероятно ще увеличат отглежданите животни, допринасяйки за забавяне на темпото на намаляване на брой им в ЕС през 2024 г.

САЩ очакват спад в производството на мляко в ЕС през 2024 година
7876
 

Последни материали
Виж
Аграрно-преработвателният сектор се задъхва
Фермери искат удължаване на сроковете по инвестиционните мерки за 584 млн. евро
Първа пресконференция
Кампанията за директни плащания 2026 ще започне от 20 март
Кога ще се приложи временния договор?
Уругвай ратифицира споразумението ЕС – Меркосур. Какво ще направи Брюксел?
Инициатива на АЗПБ
В предизборен момент се ражда поредното искане за ниски ставки на ДДС за родните храни
Агенцията ги улеснява с две приложения
До 2 март фермерите съобщават в НАП за изплатени доходи на работници през 2025 г.
Florescence Dorée
Еколози алармират: Бактериална болест по лозята вече е засегнала над 1700 декара
Свързани материали
Виж
Европейските млекопроизводители искат спешна намеса – цените се сриват
Унгария съкращава срока за подпомагане на млечни крави заради кризата на пазара
Сърбия поиска консултации с Европейската комисия по кризата с млякото
70% от растенията в градини трябва да са живи
Променят директните плащания: нови изисквания за мляко и животни, край на някои еко схеми
Статистика
Производството на овче и козе сирене се срина с над 2 900 тона за три години
Сръбски фермери удържат блокадата на Ибърската магистрала
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини