Службата з авъншните пазари към министерството на селското стопанство на САЩ влоши оценката си за реколтата от царевица у нас до 2,5 млн. тона, след като посевите пострадаха значително от лятната суша и високите температури. Оттам отчитат, че към 8 ноември са ожънати 96% от площите с царевица и са прибрани 2,2 млн. тона.
Според прогнозата на службата през настоящия селскостопански сезон България може да изнесе 1 млн. тона царевица – с 400 хил. тона под резултата от миналия сезон.
Заради сушата през 2 поредни години и слабите реколти привлекателността на царевицата за българските фермери може да намалее и площите, засети с културата през есента на 2024 г. да се свият. През тази година царевицата изискваше най-високите разходи за отглеждане в сравнение с останалите зърнени и маслодайни култури в България и нейната рентабилност бе най-ниската заради спада на реколтата и цените. Изобилното предлагане на царевица от останалите държави от Черноморския регион през тази година увеличи натиска върху българските фермери, изтъкват експертите на службата към американското министерство.
Оттам посочват, че за посевите с пшеница настоящата година бе много по-благоприятна и реколтата нарасна с 6% спрямо миналия сезон до 6,8 млн. тона. Износът на българската пшеница през първите месеци на настоящия сезон върви активно благодарение на големите начални запаси, високото търсене от чужбина и привлекателните цени за фермерите, посочват експертите. Към началото на ноември вече са изнесени 3 млн. тона българска пшеница, докато за целия минал сезон износът достигна 4,2 млн. тона, припомнят те.
От службата не пропускат да отбележат и затруднената сеитба на есенниците у нас заради необичайно сухата и топла есен. В средата на ноември сеитбата на пшеницата изоставаше с 26% от миналогодишното темпо. Експертите от САЩ обаче очакват българските фермери да положат значителни усилия да наваксат изоставането.