Сравнителният анализ за добивите от зърнени култури в основните държави производителки в Европейския съюз през миналата година показват, че без напояване България ще остане на едно от последните места по производителност не само за реколтата от царевица, но и при слънчогледа. Данните бяха представени на семинар, организиран от Българската асоциация на собствениците на земеделска земя, в който участваха представители на Форума на професионалните фермери от Румъния (FAPPR).
Въпреки че северната ни съседка напредна значително с инвестициите си в напояване, фермерите там отчитат, че също са на едни от последните места по производителност на хектар. Проблем, който в пълна сила важи и за българските земеделци. И за който всички ние трябва да алармираме всеки ден, та дано нещо проработи в мозъците на експертите от всички министерства, отговарящи за водните ресурси на страната. Още повече, че прогнозите за поредно горещо лято, което ни очаква през 2025 г., не дават надежди за особено добри доходи.
Ако погледнем данните за производителността в отглеждането на царевица в 11-те най-големи производителки в Европейския съюз, ще видим, че през 2015 година, когато климатичните промени у нас все още не удряха силно по вратата на земеделците, добивът на царевица от декар у нас е бил 540 килограма. От 2017 до 2019 година, когато все още имаше дъждовни периоди, а температурите през юли и август не се задържаха на 40 градуса в продължение на седмици, родните фермери получаваха между 606 кг до 720 кг от декар!!! И в тези години доста се доближаваха до добивите в развитите западни държави като Испания, Италия и Германия, където през 2018 г. от декар са ожънати съответно 1 190 кг, 1 010 кг и 880 кг от дка.
Какво обаче се случи през миналата година – в слънчева Испания, където жегите са много по-големи от тези в България, от декар са ожънати 1 180 кг царевица, а у нас едва 280 кг от дка. Втора по производителност е Италия с 1000 кг от декар, следвана от Германия – с 940 кг от дка и Франция – 900 кг от дка. Дори чехите постигат високи добиви – от 750 кг от дка.
Дебело подчертаваме, че във всичките тези държави, особено в Испания и Италия, напояването е изградено и работи, а не захвърлено в небитието. Както се случи у нас в периода от 2007 до 2013 година, но и до днес няма един осъден, а сегашните управленци се чудят откъде да намерят пари за повторно изграждане на каналите. И понеже разграбването се случи тихомълком, когато летните горещини все още не създаваха проблем за земеделците, затова през миналата година браншът остро постави искането си за достъп до напояване. Обяснимо, след като в три поредни сухи лета доходите им се стопиха. И днес не един и двама, а стотици земеделци са изправени пред дилемата – дали да не се откажат от бизнеса си.
(Очаквайте още по темата)
Екатерина Стоилова