Начало » Пазари » Зърно

По-високи добиви и по-голям износ на пшеница и царевица в Русия и Украйна

Синор.БГ / 11.11.2023 г.
По-високи добиви и по-голям износ на пшеница и царевица в Русия и Украйна

След кратко възстановяване, провокирано главно от сушата в Аржентина, цените на пшеницата и царевицата в САЩ и Евросъюза отново се насочиха надолу. Промяната във вектора на ценовото развитие беше предизвикана от оповестяването на новите прогнозни данни на Министерството на земеделието на САЩ (USDA) за състоянието на глобалните  баланси на основните зърнени и маслодайни култури през текущия сезон 2023/24 г. Повечето показатели в раздела за предлагане на хлебно и фуражно зърно надминаха пазарните нагласи и предизвикаха вълна от спекулативни продажби на борсите в Чикаго и Париж (Euronext). Най-много изненада търговците откриват в новата редакция на баланса на царевицата. В доклада оповестен вечерта на 9 ноември експертите от USDA увеличиха прогнозата за производството на царевица в света през 2023/24 г. с нови  6,32 млн.т в сравнение с октомврийските данни до рекордните 1220,79 млн.т (1157,08 млн.т - 2022/23 г., 121727 млн.т през 2021/22 г.).

Производство на царевица в света по данни на FAS USDA (млн.т)Производство царевицаНай-респектиращ ръст виждаме в прогнозата за производството на царевица в страната основен износител – САЩ, с 4,3 млн.т  до 386,9 млн.т, а това е с драстичните 38,1 млн.т повече спрямо предходния сезон. Европейските търговци логично като основна новина възприемат поредното значимо увеличение на прогнозата за добив от царевица в Украйна с 1,5 млн.т, от 28,0 млн.т до 29,5 млн.т (27,0 млн.т – 2022/23 г.). В случая е важно да отбележим, че първоначалната майска прогноза на USDA предвиждаше драстичен спад на производството на царевица в Украйна – до 22 млн.т.  Прави впечатление и увеличената прогноза за производството на царевица в Русия през настоящия сезон – от 14,6 млн.т до 16,0 млн.т (15,8 млн.т – 2022/23 г.). Прогнозата за добива на царевица в Евросъюза леко е подобрена от 59,7 млн.т на 59,8 млн.т, което е с 7,6 млн.т повече в сравнение с неблагоприятния за ЕС предходен сезон, но все пак с 11,8 млн.т под нивото от 2021/22 г.

В ноемврийската редакция на баланса на пшеницата представен от USDA на 9 ноември виждаме редуциране на размера на глобалното производство през 2023/24 г. с 1,45 млн.т, в сравнение с октомврийската прогноза от 783,43 млн.т до 781,98 млн.т.

Производство на пшеница в света по данни на USDA (млн.т) Производство пшеница в Света

Важното е обаче, че това намаление изцяло се компенсира с увеличението на оценката за размера на началния преходен запас от пшеница към 1 юли 2023 г. – 269,55 млн.т, с 2 млн.т повече от октомврийската прогноза.

Специално внимание в борсовите коментари се отделя на ситуацията в черноморския регион, като се акцентира върху увеличената с 5 млн.т прогноза за производството на пшеница в Русия (от 85 млн.т до 90 млн.т) и рекордните показатели на експортния потенциал на Русия – 50 млн.т (47,5 млн.т – 2022/23 г. и само 33,0 млн.т – 2021/23 г.). Увеличението на оценката на руската реколта изцяло компенсира влошените перспективи за аржентинското и индийското производство.

Междувременно прогнозата за износ на пшеница от Украйна е увеличена с 1 млн.т от 11,0 млн.т до 12,0 млн.т. Леко подобрение виждаме и в прогнозните данни за добива на пшеница в ЕС през 2023/24 г.- от 134,00 млн.т до 134,30 млн.т, което отговаря на нивото от предходния сезон.

Игор Валентович

По-високи добиви и по-голям износ на пшеница и царевица в Русия и Украйна
5695
 

Последни материали
Виж
Дори ръстът на производството в Чили и САЩ ги сваля само донякъде
Слабата реколта от лешници в Турция вдигна цените на световния пазар
Над 2,2 милиона хектара са засети с пшеница, с ечемик – над 500 000
Фермерите в Румъния засяха рекордни площи с есенна рапица
Искат справедливи данъци
Фермерските пазари в Гърция започват стачка от 7 януари
МЗХ с увеличен бюджет за 2025 г.
Добра новина за земеделците: отпадането на диплома за работа с ПРЗ
След като Австралия приспособи своите сортове към азиатските вкусове
Австралийската хлебна пшеница измества САЩ от пазара в Южна Корея
Нападенията на руската армия по пристанищата свиха търговията със сурово масло
Цените на слънчогледа в Украйна паднаха до 4-месечно дъно
Свързани материали
Виж
Дори ръстът на производството в Чили и САЩ ги сваля само донякъде
Слабата реколта от лешници в Турция вдигна цените на световния пазар
На всеки, който дойде да си го прибере от полето преди очакваните студове
Фермерите в Украйна стигнаха дотам да раздават безплатно зелето
Ръст на цените е регистриран в почти всички основни групи култури
Икономически сметки за селското стопанство - 2025 година
МЗХ
Дворове на бивши ТКЗС в Пловдивско се продават до 46 хил. лв. начална цена за декар
Eвропейските фермери протестират на фона на крайно неблагоприятната ценова конюнктура
Тенденция на повишение при цените на месо и животни в Германия, понижение при зърното
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини