Начало » Пазари » Зърно

Пшеницата поевтиня на търга в Алжир, но цените се повишиха в Европа

Благодарение на големите закупени количества, включително от Франция
Синор.БГ / 09.11.2023 г.
Пшеницата поевтиня на търга в Алжир, но цените се повишиха в Европа

Държавната Алжирска конфедеративна служба по зърното (OAIC) е закупило на международен търг около 600-6900 хил. тона пшеница за 266 долара за тон С&F с вероятен произход от Черноморския регион и Франция, съобщи електронното издание АПК-Информ, като се позова на свои източници сред участниците на пазара. За сравнение – на предишния търг за покупката на пшеница, проведен в Алжир преди месец и половина, договорените цени бяха 274-275 долара за тон С&F, а на търга в Тунис през миналата седмица зърнената култура бе договорена за 268,32-270,48 долара за тон С&F.

Доставката на пшеницата до пристанищата на Алжир трябва да бъде осъществена между 1 и 15 или от 16 до 31 януари.

Необходимо е да припомним, че Алжир не публикува официални резултати от търговете за покупка на зърно и информацията за цените и количествата се получава по неформални канали главно от участниците в тръжните процедури.

Междувременно в края на тръжната сесия на 8 ноември на борсата Euronext във френската столица Париж котировките за пшеницата с произход от Европа се повишиха с 3,5% до 235,75 евро за тон именно благодарение на значителните закупени количества от Алжир, включително на зърнената култура с произход от Франция.

Цените на пшеницата бяха подкрепени и от резкия ръст на котировките за зърнената култура в САЩ, където на Чикагската стокова борса се стигна до ръст от почти 4 % до 217,6 долара за тон. Като причина се посочва подновените нападения на Русия срещу пристанищната инфраструктура на Украйна, при които бе улучен кораб под либерийска флаг, товарещ желязна руда за Китай в пристанището Пивдений, при което загина един човек и бяха ранени 4-ма. Това обаче постави под въпрос жизнеспособността на временния коридор за износ на зърно от Украйна през румънските и българските териториални води.

За повишаването на цените на пшеницата съдействаха и притесненията за потенциала на пшеничаната реколта в Аржентина след понижаването на прогнозата на местна борса с 800 хил. тона до 13,5 млн. тона.

Пшеницата поевтиня на търга в Алжир, но цените се повишиха в Европа
5319
 

Последни материали
Виж
Ползите
Лучени люспи за градината: естествен тор, инсектицид и стимулатор на растежа
Решение на МС
Широк състав на Националния борд по водите
Закупени са и над 600 000 тона пшеница от Черноморския регион и Франция
България е сред доставчиците на над 74 000 тона растителни масла за Египет
Напоителни системи ЕАД вдига капитала
Язовир Чаталка и още три недовършени обекта ще бъдат възстановени за напояване
Заседанието е на 22 септември
Земеделските министри в ЕС обсъждат спорната ОСП 2028-2034 г.
Втора част за плащанията в миналогодишната кампания
Едва 69 млн. лв. са преведени за плодове и зеленчуци през 2024 г.
Свързани материали
Виж
Основното количество струва 257 долара за тон с включен превоз
И българска пшеница е сред закупените над 1 милион тона на търга в Алжир
За разлика от търга в Йордания, където зърното продължи да поевтинява
Българската пшеница пак е сред вероятните победители на търга в Алжир
Голяма част от зърното изглежда ще бъде доставено то Черноморския регион
Хлебната пшеница поевтиня рязко на търга в Алжир
При строги мерки за следене на здравословното състояние на животните
Алжир внася 1 милион овце от Румъния за Курбан байрама
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Цената на зърното се стабилизира в средата на диапазона от последния внос
Родната пшеница пак е сред победителите на търговете в Алжир и Тунис
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини