Начало » Новини » Страната

Потребителите в градовете са песемисти, на село - оптимисти

Доверие на потребителите през октомври
Синор.БГ / 03.11.2023 г.
Потребителите в градовете са песемисти, на село - оптимисти

Общият показател на доверие на потребителите през октомври 2023 г. нараства с 3.3 пункта в сравнение с юли (от -25.5% на -22.2%), като при населението в градовете увеличението е 0.5 пункта, а при населението в селата - 9.8 пункта, съобщават от Националния статистически институт.

Мненията на потребителите за настъпилите промени във финансовото състояние на техните домакинства през последните дванадесет месеца и очакванията им за следващите дванадесет месеца остават позитивни спрямо предходната анкета.

Според оценките им се наблюдава известна положителна промяна в общата икономическа ситуация в страната през последните дванадесет месеца, в резултат на което балансовият показател се покачва с 6.9 пункта (от -59.5 на -52.6).

Очакванията на живеещите в селата са тази тенденция да продължи и през следващите дванадесет месеца за разлика от населението в градовете, което е малко по-негативно настроено в сравнение с три месеца по-рано.

Потребителите са на мнение, че и през последните дванадесет месеца има покачване на потребителските цени, като и инфлационните им очаквания за следващите дванадесет месеца се засилват (повишение на балансовия показател с 3.8 пункта от 9.4 на 13.2).

По отношение на безработицата в страната през следващите дванадесет месеца песимизмът нараства, като мненията на населението и от градовете, и от селата се изместват към по-негативните очаквания.

Последната анкета регистрира леко влошаване на общата оценка на настоящата ситуация да се правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба, докато намеренията на потребителите да извършват такива разходи през следващите дванадесет месеца са благоприятни.

Потребителите в градовете са песемисти, на село - оптимисти
6260
 

Последни материали
Виж
Андрей Гюров отговаря за войната
Пет въпроса към Иван Христанов в парламентарния контрол днес
Изследване на свободата на словото
Доклад ЕС: България остава трудна среда за независима журналистика
Законът е обнародван
Земеделците вече могат да заявяват директни плащания без електронен подпис
Агрометеорологична прогноза за периода 6-13 март 2026 година
Вегетацията на есенниците продължава при обичайни за сезона температури
Мавровски беше репресиран
Христанов: Фирма, свързана с Таки, изнудва държавата чрез ветеринарна дейност
Възможни са промени в закона
Маслодайната роза под натиск: браншът алармира за спад в производството
Свързани материали
Виж
Актуална статистика
С цели 21,7 процента нараства вносът на пресен пипер за 1 година
Статистика
Производството на птичи и червени меса в България е почти изравнено
За периода от 2022 до 2024 г.
Доходите в земеделието се сриват: Аграрният доклад показва тревожни данни
Статистика
Спад при всички животни, дори в свиневъдството
Статистика за периода 2016-2025 г.
За десет години горите увеличават площта си за сметка на пасищата
Статистика
Високопланинските пасища и угарите в България рязко намаляват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини