Начало » Новини » Света
27.10.2023 г.

Бразилия, Англия и Украйна са трите основни вносители на аграрни стоки в ЕС

Евростат
Бразилия, Англия и Украйна са трите основни вносители  на аграрни стоки в ЕС

sinor.bg

Въпреки че през юли тази година вносът и износът от държавите в Европейския съюз намаляват темповете си в сравнение с юни 2023 г., това не се е отразило на търговския баланс със селскостопански хранителни продукти на ЕС. Той остава положителен, като износът превишава вноса с 6,2 милиарда евро. Кумулативният търговски баланс (с натрупване) от януари до юли 2023 г. е достигнал 38,6 милиарда евро, което е повече със 7,3 милиарда евро в сравнение със същия период на миналата година. Това се посочва в последния месечен доклад за търговията със селскостопански храни, публикуван от Европейската комисия на 26 октомври.

Според експертите за определени стоки няколко държави партньори представляват голям дял от износа или вноса на ЕС, което може да доведе до нестабилност на пазара, в случай че търговските потоци бъдат прекъснати. Но като ЕС остава най-големият износител в света и един от най-големите вносители на селскостопански и хранителни продукти, а това позволява балансирани търговски отношения с трети страни, четем в докрада.

По отношение на вноса първите три държави, които са внесли най-много селскостопански храни в ЕС за периода януари и юли 2023 г., са Бразилия и Обединеното кралство и Украйна.

Подобно на юни т.г. вносът на селскостопански храни в ЕС продължава да намалява и през юли спада до 11,8 милиарда евро, с 11% по-малко, отколкото през юни 2023 г. и 17% по-малко, отколкото през юли 2022 г. Това развитие на стойността на вноса се обяснява с намаление от цените на вноса от началото на 2023 г., съчетано с намаляването на обемите на вноса през юли. Общата стойност на вноса от януари до юли 2023 г. е 94,9 милиарда евро, подобно на 2022 г.

Вносът на зърнени култури се е увеличил с 29%, докато вносът на маслодайни и протеинови култури е намалял с 11%, а този на растителни масла - с 27%. Това е довело до намаляване на търговския дефицит за растителни масла, както и за маслодайни и протеинови култури, се посочва в доклада.

Вносът от Аржентина е намалял с 1 милиард евро (-27%), до голяма степен поради намаляване на вноса на соево брашно, а вносът от Бразилия също е намалял с 892 милиона евро (-8%) заради големия спад при соевите зърна и кафе.

При износа първите три дестинации за европейските държави между януари и юли тази година са били Обединеното кралство, Съединените американски щати и Китай.

Вносът на украински слънчоглед в България влиза като румънски

Докато месечната стойност на износа на селскостопански храни от ЕС през юли е била под нивото им през юли миналата година, износът на ЕС все още е силен. Кумулативният износ на ЕС от януари до юли тази година достигна 133,5 милиарда евро, което представлява ръст от 5% спрямо същия период на 2022 г. Това се дължи най-вече на растежа на износа на зърнени заготовки (+1,5 милиарда евро, +12%) и на заготовки от плодове и ядки (+1,2 милиарда евро, +21%). Изнесените обеми на растителни масла, маслодайни и протеинови култури и зърнени култури също се увеличават съответно с 35%, 16% и 11% спрямо 2022 г.

По отношение на дестинациите може да се забележи значително увеличение на износа за Турция със стойност от 846 милиона евро (+38%). Износът за Обединеното кралство остава висок с увеличение от 2,7 милиарда евро (+10%) между януари и юли 2023 г. в сравнение със същия период на миналата година.

Бразилия, Англия и Украйна са трите основни вносители  на аграрни стоки в ЕС
3948
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Заради вялото вътрешно търсене и големите натрупани запаси
Китай продължава да свива вноса на царевица
Смущенията продължават и на пазара за яйца у нас
България поиска от ЕК защитни мерки срещу вноса на украински мед
Русия търси картофи от приятелски държави
Основен доставчик е Украйна, при твърдата пшеница – Турция
ЕС свива вноса на зърно през сезона с изключение на царевицата
Износа на мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход спадна рязко
Намалява износа на всякакъв вид стоки от България
Рекордният износ и спадът в слънчогледовата реколта свиват предлагането
Вносът на слънчогледово масло в Турция спадна до 3-годишен минимум
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини