Начало » Новини » Коментари
26.10.2023 г.

Меморандумът от протестите очевадно отива на поправителен

След протестите
Меморандумът от протестите очевадно отива на поправителен

Протестите в края на септември

Меморандумът между кабинет и земеделски производители, подписан на 21 септември, след масовите протести срещу дъмпинговия внос от Украйна и трети страни, очевадно ще отиде на поправителен поради своята неефективност. В писмо на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) до премиера Николай Денков и земеделския министър Кирил Вътев, депозирано в Министерския съвет на 18 октомври и оповестено вчера в медиите, браншът настоява за нова среща с властта. Причината е в продължаващия нерегламентиран внос на маслодайно семе от воюващата държава.

Писмото, изпратено на 18 октомври

Ще припомним, че в интервю за Синор.бг Илия Проданов и Радослав Христов от Националната асоциация на зърнопроизводителите предупредиха още преди две седмици, че в България се внася украински слънчоглед, замаскиран като румънски, независимо че с кабинета беше договорена забрана за подобен внос до края на ноември. Днес, в интервю за БНР Проданов отново повтори, че всеки ден през северната ни граница минават между 4 и 8 хил. т маслодаен слънчоглед, който е натоварен в украински бази, но по документи е румънски. Подобни превози се водят вътрешнообщностни доставки и българските митничари нямат право да ги спират.„Основните потребители на този слънчоглед обаче са български производители на олио и това е доказано от колеги по места. В същото време продажбите на родните фермери са крайно ограничени, в резултат на което в складовете залежават около 2 милиона тона непродадена продукция, а цените са доста под себестойност”, съобщи Илия Проданов. И допълни, че част от рафинериите купуват и български слънчоглед, но търговията по никакъв начин не съответства на темповете и количествата, на които традиционно сме свидетели след жътвата.  

При протестите в края на септември целият земеделски бранш излезе с машини по пътищата на страната, с искане правителството да защити земеделските си производители от дъмпинговия внос на селскостопанска продукция, защото срива цените и остава без доходи родния бизнес. В първа точка на подписания тогава меморандум беше разписано, че е крайно необходимо родните земеделци да успеят да продадат реколтата си до края на ноември. Именно затова страната ни временно наложи забрана за внос на маслодаен слънчоглед от трети страни.

Не приравнявайте 17-те хиляди протестиращи с крадците в сектора

В интервю за БНР земеделският министър обаче призна, че „бизнесът очевидно е намерил вратички, защото по документи официално в България не е внесен и 1 килограм слънчоглед от Украйна”. В тази връзка ръководството на НАЗ е решено на всяка цена да проведе нова среща с премира, защото в неговите прерогативи е да разпореди на митниците и НАП необходимия контрол на товарите, преминаващи през границата.

И по време на протестите, и сега земеделският бранш неколкократно е изразявал огромното ни неудовлетворение от политиките, прилагани в българското земеделие. Фермерите продължават да имат усещането, че агросекторът остава извън приоритетните икономически сфери, а е време това да се промени. Защото в цяла Европа правителствата поставят потребностите на земеделската общност на първо място, работят в защита на своите фермери и не унищожават бизнесите, осигуряващи продоволствената сигурност на населението. Затова и на исканата среща с премиера Денков ръководството на НАЗ ще постави за разрешаване и други неотложни въпроси, свързани с поземленото заканодателство, с инвестициите в напояване, отнасящи се за всички фермери в страната. Същите искания ще бъдат представени и пред депутатите от 49-то Народно събрание, посочи още Илия Проданов.

Екатерина Стоилова   

Меморандумът от протестите очевадно отива на поправителен
7723
 

Последни материали
Виж
Окрупняването в бранша продължава, стимулирайки ръста на ефективността
Свиването в млечния сектор на Великобритания се забавя през годината
Увеличението само при соевия шрот натежава над спада при останалите
Расте вносът на маслодайни култури в ЕС за сметка на растителните масла
Предупрежденията за опасни храни са основно за месото
Проверки затвориха 5 търговски обекта в Благоевградско преди празниците
Пълнен лук по добруджански
Цените щяха да са съвсем други при мощно представени производители в търговията
Господството на едрия търговски капитал изкривява пазара на храни у нас
Йордания взе 60 000 тона фуражен ечемик на цената от миналата седмица
Алжир закупи на търг неуточнено количество хлебна пшеница
Свързани материали
Виж
Писмо до МЗХ
От НАЗ алармират за рискове от споразумението между ЕС и Меркосур
Европейски политики
Българският фермерски съюз и КОПА КОДЖЕКА с отворено писмо до Урсула фон дер Лайен
Открито писмо
Единен отпор на бизнеса срещу промените в контрола на стоките с фискален риск
В очакване на отговор
Биофермерите искат среща с министър Тахов – заместиците му не решават проблема им
Отворено писмо
Браншовици призовават Тахов за нова подкрепа заради градушките
Отворено писмо
От аграрната камара питат дали има риск от неизплащане на украинската помощ
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини