Начало » Пазари » Зърно

От юли Русия е унищожила 300 000 тона украинско зърно в пристанища и кораби

Намалявайки потенциала за износ с 40 на сто
Синор.БГ / 14.10.2023 г.
От юли Русия е унищожила 300 000 тона украинско зърно в пристанища и кораби

При нападения срещу украински кораби и пристанищни съоръжения на Черно море и река Дунави Русия е унищожила почти 300 хил. тона зърно, след като през юли излезе от Черноморската зърнена инициатива, обявиха от правителството на Украйна, цитирани от местни средства за масова информация. При 17 нападения са поразени 6 граждански плавателни съда и 150 пристанищни и зърнени съоръжения, унищожавайки превозвано зърно за износ, уточни украинският вицепремиер и министър на развитието на общините, териториите и инфраструктурата Александър Кубраков. „Това е опит от страна на Русия да задълбочи кризата при храните в държавите, които зависят от украинските зърнени култури”, каза Кубраков.

Той съобщи, че щетите в пристанищата на Украйна са свили потенциала на страната за износ на зърно с 40%. По негови данни от началото на настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли, износът на зърно от Украйна е намалял с 25,8% спрямо къщия период на миналия сезон до 6,7 млн. тона.

Украйна е сред най-големите износители на пшеница, царевица и слънчоглед в света. Според министъра в рамките на Черноморската зърнена инициатива страната е изнесла 33 млн. тона зърно, като 60% от него е изпратено за африкански и азиатски държави.

Кубраков съобщи също, че 21 кораба, натоварени със зърно, вече са използвали новия временен коридор за износ през териториалните води на Румъния и България в Черно море, използван от Украйна от август.

От юли Русия е унищожила 300 000 тона украинско зърно в пристанища и кораби
8582
 

Последни материали
Виж
Копа и Коджека: Меркосур предава европейските фермери, работници, потребители и околната среда
Спадът в цените на картофите за консумация продължава
Цени на растителни и животински продукти в Германия
Световното потребление на растително масло ще надхвърли производството
ФАО: Пазарите на пшеница, царевица и ориз са с изобилие от износни запаси
БАК
Бъдещият председател на Аграрната камара ще бъде избран на 20 ноември
Страницата на парка
От 2 декември започва общественото обсъждане на бъдещото управление на парк „Витоша“
Отличените
Златните медалисти на МЕСОМАНИЯ 2025
Свързани материали
Виж
Двойно по-голяма квота за износ на зърно от Русия
Цената на руската пшеница се покачи до $232-233/т FOB
Русия с рекорден износ на пшеница през ноември
Русия забрани износа на техническа сяра, ключова за производството на торове
Допълнителни 470 милиона рубли (около 4,7 млн евро) за благоустрояване на селските домове в Русия
Русия удължи споразуменията за стабилизиране на цените на основни стоки до края на 2029 година
Руското земеделие бележи над 50 процента растеж за десетилетие и разширява цифровите решения
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини