Начало » Новини » Света

Русия планира единна дигитална платформа с изкуствен интелект за агросектора

Мая Асенова / 09.01.2026 г.
Русия планира единна дигитална платформа с изкуствен интелект за агросектора

В Русия ще бъде създадена единна цифрова платформа за агропромишления и риболовния комплекс с използване на технологии за изкуствен интелект. Съответното възлагане бе дадено от председателя на правителството Михаил Мишустин след обобщаване на резултатите от отрасловата стратегическа сесия за развитието на агропромишления сектор проведена по-рано през месец ноември 2025 г. .

Дигиталната платформа трабява да осигури интеграция на федералните държавни информационни системи, и да позволи внедряването на сервизен модел на управление на агропромишления комплекс като се очаква да допринесе за повишаване на нивото на знания в сектора, включително чрез образователни програми, научни постижения и внедряване на иновации. По създаването ѝ ще работят Министерството на земеделието, Министерството на цифровото развитие, Министерството на науката и висшето образование, Министерството на финансите, Росселхознадзор и Росриболовство. Срокът за изпълнение е 30 декември 2026 г., а междинен доклад се очаква не по-късно от 1 юли 2026 г.

Друга част от възложените задачи е посветена на внедряването на иновационни решения и научни разработки в агропромишления сектор.

Министерството на земеделието и Министерството на финансите, заедно с Министерството на науката и висшето образование, трябва не по-късно от 29 април да представят в правителството съгласувани предложения за възможността за приоритетно предоставяне на държавна подкрепа на проекти, свързани с внедряването на такива разработки.

На Министерството на земеделието, Министерството на финансите и Министерството на науката и висшето образование, съвместно с Министерството на икономическото развитие, е възложено до 18 май да проучат възможността за използване на механизми, при които част от данъка върху печалбата на компании, внедрили нови технологии в АПК, да се насочва към финансиране на разработчиците за провеждане на нови изследвания.

До 2 ноември същите министерства, с участието на Министерството на природните ресурси, трябва да разгледат въпроса за утвърждаване на научно-техническа програма за повишаване на почвеното плодородие, включително създаване на изкуствени почви, както и за възстановяване на държавните защитни лесни пояси.

Освен това Министерството на науката и висшето образование и Министерството на земеделието, заедно с Министерството на труда, трябва да разработят и представят в правителството съгласувани предложения за разширяване на системата за мотивация на научните работници чрез материални и социални стимули.

Русия планира единна дигитална платформа с изкуствен интелект за агросектора
2733
 

Последни материали
Виж
Праща загуби и последващи инвестиции
Италия компенсира с 500 млн. евро понесените от фермери щети заради наводнения през 2024 г.
Възразяват срещу регистъра за оранжерии
ОЗП са против държавата да финансира членство в „Копа и Коджека“
Искат отпадане на чл. 24а в ЗСПЗЗ
Асоциация на собственици на земя видя противоконституционни текстове в проект на закон
В Гостивар захранили водопровода с помпа от река Вардар, обявена е епидемия
Syngenta ще представи нови решения за зеленчукопроизводството на Fields of Innovation 2026
Становище за ЗПЗП
Приятелски огън в „Прогресивна България“! МЗХ не подкрепя свой законопроект, внесен от депутати
Свързани материали
Виж
Праща загуби и последващи инвестиции
Италия компенсира с 500 млн. евро понесените от фермери щети заради наводнения през 2024 г.
Подадени са 4 становища
Комисията по земеделието се събира за разглеждане на два нови законопроекта
Декларациите към НАП стават фактор за директни плащания
Законопроект иска да вземе непотърсените от собствениците наеми за земеделски земи
Копа и Коджека: Оценката на Директивата за нитратите пропуска нуждата от модернизация на европейското земеделие
Успешни аграрни политики
Доходите на австрийските фермери скочиха с 13 на сто през 2025 г.
Коментарът е излишен
Програма срещу кризите в земеделието има от 2019 г., но предупрежденията останаха на хартия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини