Начало » Новини » Света
27.09.2023 г.

Антарктическият морски лед достигна най-ниската си зимна площ

Антарктическият морски лед достигна най-ниската си зимна площ

Според предварителните данни на Националния център за данни за снега и леда на САЩ (NSIDC) максималната площ на антарктическият морски лед е останала под 17 милиона квадратни километра (6,56 милиона квадратни мили) за първи път в сателитните записи (от 1979 г. насам). Това е с цял милион квадратни километра (386 000 квадратни мили) под предишния рекорден минимум през 2022 г. - повече от размера на Египет, уточняват от Световната метеорологична организация. Максимумът, който беше достигнат на 10 септември т. г., беше с около 1,75 млн. кв. км (676 000 кв. мили) под референтната средна стойност (1981-2010 г.), според NSIDC. Тази липса на антарктически морски лед е свързана с необичайно топлата температура на морската повърхност в Южния океан, както и с по-високата температура на повърхността на атмосферата над голяма част от обширната Източна Антарктида и свързаното с това регулиране на широкомащабната атмосферна циркулация над Антарктида.  Особена загриженост буди мащабът на разликата от дългосрочната сезонна еволюция.

"Недостигът на морски лед в Антарктика през 2023 г. има пряко въздействие върху климата и екосистемите, както в близката, така и в далечната околност, включително в по-ниските географски ширини, където живее по-голямата част от човешкото население и неговите икономически интереси", казва д-р Петра Хайл, експерт от Австралийския антарктически отдел и част от Глобалния криосферен надзор на WMO.

Огромните ледникови пространства на Антарктида и заобикалящата ги морска ледена покривка са от решаващо значение за регулирането на климата, тъй като отразяват слънчевата енергия обратно към атмосферата и космоса. За разлика от тях тъмната океанска повърхност поглъща по-голямата част от постъпващата слънчева енергия. Така че по-малкото количество морски лед допринася за повишаване на температурите - по този начин се ускорява един порочен кръг.

"Нараства загрижеността за бързите промени в криосферата - топенето на морския лед, ледените покривки и ледниците", казва Омар Бадур, ръководител на отдела за мониторинг на климата в СМО. "Спадът на антарктическия морски лед тази година е наистина драматичен. Това, което се случва в Антарктида и Арктика, се отразява на цялото земно кълбо", казва той.

Обемът на морския лед в Арктика намалява в дългосрочен план - тазгодишният летен минимум беше осмият най-нисък в историята. Доскоро се смяташе, че Антарктида е сравнително стабилна. От 2017 г. насам районът от море Уедъл на запад към море Рос в най-южната част на Тихия океан се характеризира с повече или по-малко постоянна ниска степен на морски лед.

"Средната месечна площ на морския лед е била най-ниската в историята през месеците януари, февруари, май, юни, юли и август 2023 г. в 45-годишната история на данните.  Септември 2023 г. най-вероятно също ще бъде рекордно нисък и ще се превърне в абсолютно най-ниската средна зимна ледена площ, наблюдавана някога в Антарктика", казва Томас Лаверн от Норвежкия метеорологичен институт.

"Общата площ на леда в Антарктика продължава да се движи на екстремно рекордно ниски нива, като отклоненията от дългосрочната средна стойност са повече от три стандартни отклонения", каза д-р Горм Дибкяр (Датски метеорологичен институт). На практика това означава, че събитието е изключително рядко и предполага, че физическата система може да е преминала в друго състояние. Това е изключително екстремно събитие".

Дефицитът на морски лед в Антарктика през зимата на 2023 г. следва пряко от двата най-ниски летни минимума през 2022 и 2023 г.

Над 90 % от колониите на императорските пингвини ще бъдат почти изчезнали до края на века

Според Британската антарктическа служба като доказателство за въздействията колониите от императорски пингвини са претърпели безпрецедентен неуспех в размножаването в район на Антарктида в централната и източната част на море Белингсхаузен, където през 2022 г. е имало пълна загуба на морски лед. Откритието потвърждава прогнозите, че над 90 % от колониите на императорските пингвини ще бъдат почти изчезнали до края на века въз основа на настоящите тенденции на глобално затопляне, се казва в доклада.

Изследователите заявиха, че има голяма вероятност нито едно от малките да не е оцеляло от четири от петте известни колонии на императорски пингвини. Това се основава на сателитни снимки, които показват загубата на морски лед в местата за размножаване, много преди пиленцата да са развили водоустойчиви пера.

Антарктическият морски лед достигна най-ниската си зимна площ
5978
 

Последни материали
Виж
22 013 стопани получиха близо 102 млн. лв. по интервенцията за необлагодетелстваните райони
Някогашното поливане от Дунав няма да се върне
Г. Тахов: За напояването няма ПМС, няма бюджет, няма финансиране от началото на годината
Акция на МЗХ и Югозападно държавно предприятие
2 дка опожарени територии в землището на село Микрево бяха залесени с 1000 фиданки от космат дъб и черен бор
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Разследват отравяне на египетски лешояд в региона на Източни Родопи
Свински шницели паприка
Свързани материали
Виж
Служител на Югозападното държавно предприятие
Горски експерт с експедицията на остров Ливингстън
Тракийски университет – Стара Загора за първи път стъпи на Антарктида
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини