Според финансираната от Европейския съюз Служба за климатични промени "Коперник" (C3S), реализирана от ECMWF, Земята е преживяла най-горещите три месеца в историята. Глобалните температури на морската повърхност са безпрецедентно високи за трети пореден месец, а площта на антарктическия морски лед остава рекордно ниска за това време на годината, уточняват от Световната метеорологична организация.
Това е най-горещият август в историята - с голяма разлика - и вторият най-горещ месец в историята след юли 2023 г., според набора от данни ERA 5 на Службата за климатични промени Copernicus. Според месечния климатичен бюлетин на C3S август като цяло е бил с около 1,5 °C по-топъл от средната стойност за прединдустриалния период 1850-1900 г.
Досегашната година (от януари до август) е втората най-топла в историята след 2016 г., когато имаше мощно затоплящо събитие Ел Ниньо.
През август като цяло е регистрирана най-високата глобална средна месечна температура на морската повърхност за всички месеци - 20,98 °C. Температурите надхвърлиха предишния рекорд (март 2016 г.) за всеки един ден през август.
Обемът на морския лед в Антарктика остава на рекордно ниско ниво за този период от годината, като месечната стойност е с 12 % под средната, което е най-голямата отрицателна аномалия за август от началото на сателитните наблюдения в края на 70-те години на миналия век. Обемът на морския лед в Арктика беше с 10% под средната стойност, но доста над рекордния минимум от август 2012 г.
В доклад от май на Световната метеорогична организация и британската метеорологична служба се прогнозира, че има 98% вероятност поне една от следващите пет години да бъде най-топлата в историята и 66% вероятност поне една от петте години временно да надхвърли 1,5°C над средната стойност за периода 1850-1900 г. Това не означава, че трайно ще надвишим нивото от 1,5°C, посочено в Парижкото споразумение, което се отнася за дългосрочно затопляне в продължение на много години.