Начало » Пазари » Зърно
01.08.2023 г.

Драстично намаление на вноса зърнени храни в Турция през 2023/24 г.

Пшеницата е с 3,75 млн.т по-малко
Драстично намаление на вноса зърнени храни в Турция през 2023/24 г.

Вносът на пшеница в Турция през 2023/24 маркетингова година, започнала на 1 юли, ще спадне с 3,75 млн.т, в сравнение с  2022/23 г. -  до 8,25 млн.т. Тази важна за участниците в търговията със зърно прогноза се съдържа в доклада на аташето по селскостопанските въпроси към посолството на САЩ в Анкара, публикуван в края на миналата седмица от Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA). Намалението на вноса е вследствие на по-добрата реколта (18,50 млн.т спрямо 17,25 млн.т – 2022/23 г.) и натрупания начален запас от 4, 2 млн. т (2, 2 млн. т в началото на 2022/23 г.).

Илия Проданов: Цените на зърното в Черноморския регион трябва да се изравнят с европейските

През 2022/23 вносът на пшеница в Турция възлезе на 12 млн. тона, което е исторически рекорд за южната ни съседка и представлява ръст с 2,6 млн.т спрямо предходния сезон 2021/22 г.  Като основни фактори за увеличението на вноса през 2022/23 г.  се посочва „историческата зимна суша и освобождаването от мита, продължило до май”. Основни доставчици на пшеница за Турция през изминалия сезон са били Русия - 8,3 млн. тона и Украйна - 3,2 млн. тона. От тях 340 хил. тона се падат на твърдата пшеница, а останалите - на мелничарската пшеница.

В доклада  се отбелязва, че Турция продължава да е важен износител на продукти от преработка на зърно. През 2022/23 г. износът на брашно и пшенични продукти се оценява на около 6,9 MMT (еквивалент на пшеница), от които около 4,4 MMT е пшенично брашно, около 1,7 MMT е паста, а около 300 000 MT е булгур. Износът на брашно и продукти от пшеница  се прогнозира през  2023/24 г. на равнище 7,25  млн.т. Експертите коментират, че Турция като цяло не изнася самата пшеница, освен за трансбордиране. В търговските среди обаче се говори, че износът на твърда пшеница може да бъде разрешен през следващите месеци.

Вносът на ечемик в Турция през сезон 2023/24 се очаква да възлезе на 900 хил.т, което е доста под миналогодишните   2,14 млн.т, от които  1,1 млн. т доставени от Русия, 700 хил. т от Украйна  и 120 хил. т. от  Румъния.  Високото ниво на потребление и вноса на ечемик през миналата година се дължи на програмата на Турския съвет по зърното (Toprak Mahsulleri Ofisi  или съкратено TMO) за развитие на фуражната индустрия. Експертите са на мнение, че намаленият внос през 2023/24 няма да е проблем за вътрешния баланс. Както и в случая с пшеницата, се очаква, че рекордните преходни запаси (732 хил.т ) и новата реколта от 7,8 млн.т  ще покрият нуждите на вътрешното потребление и трансбордирането през новия сезон.

Производството на царевица в Турция през 2023/24 маркетингова година (октомври-септември) се очаква да нарасне с 1,2 млн.т в сравнение с текущия сезон, от 6,8 млн.т на 8,0 млн.т.  Увеличеното местно производство логично предполага редуциране на вноса от 2,5 млн.т очаквани за  2022/23 г. до 1,8 млн.т през 2023/24 г., като този обем според експертите подготвили доклада за FAS USDA отговоря на потребностите на страната.  

Източник: FAS USDA Turkey Grain and Feed Update”, July 27, 2023

Драстично намаление на вноса зърнени храни в Турция през 2023/24 г.
6745
 

Последни материали
Виж
ДФЗ ще покани резервни кандидати да сключат договори за технологична и екологична модернизация
Стопаните могат да поискат анекси за удължаване сроковете за изпълнение на проектите по две процедури от ПВУ
С остатъчен бюджет от близо 67 млн. евро
През есента ще има нов прием по интервенцията за общините
Предлагат да се произведе повече етилов алкохол от зърно
Евтината пшеница накара фермерите от Полша да искат помощ от аграрното министерство
До 9 септември е отворена обществената консултация за Закона за подпомагане на фермерите
МЗХ предлага по-висок праг на гаранционно покритие по кредитите от Българската банка за развитие
35 години замърсяват природата
Държавата ще обезвреди всички залежали пестициди на старите ТКЗС-та
Решения на Министерския съвет
Вместо трима петима директори ще управляват конезавода в Шумен
Свързани материали
Виж
Държавния резерв на Северна Македония ще изкупи 9000 тона пшеница от фермерите
Расте делът на фуражното и некачествено зърно за сметка на хлебното
Напоителните валежи влошават качеството на пшеницата в части от Украйна
Средният добив от зърнената култура остана малко под миналогодишния
Фермерите в Добричко прибраха реколтите от пшеница и лавандула
Конкуренцията на 16 компании даже не осигури планираните количества
Цената на меката пшеница се стабилизира на търга в Тунис
Седмичен обзор на Софийска Стокова Борса
България е на трето място по доставки, Франция не е изнесла и грам
Износът на мека пшеница от ЕС се срина с 58 на сто от началото на сезона
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини